close
shutterstock_1558834

Zima už definitivně ustoupila teplejším dnům a my se pomalu připravujeme na delší pobyt na zahradě nebo na terase. K tomu neodmyslitelně patří pohodlný zahradní nábytek, abychom si volné chvíle opravdu užili. Který materiál je pro venkovní nábytek vhodný a jaký svými vlastnostmi přesvědčí vás?

Plastový nábytek stále v oblibě

Vzhledem k nízké pořizovací ceně je nábytek z plastu v našich zahrádkách stále oblíbený. Hovoří pro něj i skladnost a snadná údržba, nečekejte ale nijak zvlášť dlouhou trvanlivost. Není odolný proti UV záření, takže po čase vyblednou barvy, navíc je dost křehký a láme se. Ti, kdo ho před zimou neuklízí, dělají chybu, plastovému nábytku mráz nesvědčí.

Hliník a ocel – punc luxusu

Hliníkový nábytek si dnes nesmíte představovat jako ty kempinkové skládací židličky z osmdesátých let. Kvalita a design se posunula úplně jinam. Moderní stolky, židle a lehátka se často kombinují se dřevem i textiliemi. Hliník, stejně jako nerezová ocel, nekorodují, nábytek z nich tak může stát na zahradě stále. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena, někomu může vadit tepelná vodivost kovů, takže v létě se nábytek rychle ohřeje, v zimě chladí. To se ovšem dá řešit podsedáky.

Nábytek ze dřeva se neomrzí

Dřevěné stoly a lavice jsou již klasikou na našich terasách i zahradách. A nemusíte se bát povětrnostních vlivů, stačí ochranný nátěr. Nábytek pak nemusíte před zimou uklízet, ostatně kvalitní nábytek z masivu bývá i dost těžký. Počítejte také s vyšší cenou, která je vyvážena dlouhou životností.

Oblíbenou variantou posledních let je nábytek z dřevěných palet, ten je zajímavý pro všechny, kdo rádi tvoří.

Ratan přírodní i umělý

Díky Angličanům, že pro Evropu objevili ratan. Je pružný a přitom pevný, nábytek z něj vypadá velmi elegantně. Hodí se ale spíš do zimních zahrad nebo na zastřešenou terasu, na přímém slunci vysychá a praská. Jeho místo je přece jen v interiérech.

Pro zahradní nábytek se ale výrobci zhlédli v umělém ratanu, který vypadá stejně elegantně, je však vhodnější pro exteriéry.

Tags : nábytek na zahraduZahradní nábytek

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku