Ještě stále se najde řada odpůrců dřevostaveb, přestože roky zkušeností dokázaly, že jsou velmi vhodnou a navíc ekologickou alternativou klasického stavění. Abyste se mohli správně rozhodnout, je třeba objektivně seřadit všechna pro a proti, my vám je tedy dnes takto seřadíme. Snad vám rozhodování usnadní a dají odpovědi na vaše otázky.
Výhody dřevostaveb
Domy stavěné ze dřeva jsou šetrné k životnímu prostředí, při jejich realizaci používáme nejpřirozenější stavební materiál, jaký máme k dispozici, který dokonce při svém vzniku vyrábí kyslík.¨Navíc kromě základové desky je vše ostatní stavba na sucho, takže můžete stavět po celý rok.
Variabilita a flexibilita, to jsou další vlastnosti, díky nimž se popularita dřevostaveb zvyšuje. I v době, kdy je celý dům postavený, se můžete rozhodnout pro posununutí příčky, otvoru pro dveře a podobně. V případě dřevěné konstrukce je to otázka rychlé korekce, tedy žádné bourání už postavené zdi.
Zvláštní pozornost si zaslouží tepelně izolační vlastnosti.Už izolací nosné stěny minerální vatou s doplněním fasádního izolantu, dostává dřevostavba velmi dobrou hodnotu součinitele prostupu tepla. Právě nízké tepelné ztráty a nízká akumulační schopnost teplavjsou hlavní výhodou dřevostavby. Znamená to, že když si zapnete topení, máte ihned teplo, protože nemusíte vyhřívat stěny, díky jejich izolačním parametrům ovšem teplo v místnosti dlouho vydrží..
Nevýhody dřevěných domů
Dřevo je špatný zvukový izolant. Při stavbě je třeba s tím počítat a řešit odhlučnění v projektu. Při špatně navržené či provedené skladbě stěny dřevostavby může docházet ke kondenzaci ve stěně a to způsobuje vznik plísní.
Za nevýhodu dřevostaveb se považuje jeho hořlavost. Samozřejmě, dřevo hoří lépe než beton a v případě požáru dům ze dřeva opravdu shoří. Tento nedostatek se řeší už v projektu protipožárními opatřeními, jako jsou vnitřní protipožární sádrokartony a podobně.