Červotoč je jedním z nejčastějších biologických škůdců, který se specializuje na dřevo. Jeho nastěhování do nábytku, trámů nebo jiné dřevěné části domu či bytu vede často k naprosté zkáze.
Jak poznáte, že máte červotoče doma? Samičky brouka kladou vajíčka do prasklin ve dřevě nebo do předem vyhlodaných chodbiček. Skutečný rozsah poškození nebývá zvenku vůbec zřetelné, k destrukci dřeva dlouho dochází pod povrchem. Jen na nábytku po nich najdete malé hromádky dřevěného prachu a na jeho povrchu malé dírky. A v tichu noci můžete občas zaslechnout ve dřevě takové tiché chroupání.
Jak zlikvidovat červotoče
Jestliže zjistíte výskyt červotoče v počáteční fázi, kdy je napadený jen kousek nábytku, odneste ho nejprve stranou od ostatních dřevěných věcí či částí domu. K samotnému hubení červotoče můžete použít některou z “babských” metod, například napouštění dřeva octem, roztokem z louhového mýdla, rozehřátým naftalínem apod. Pomáhaly prý i odvary s kořením, především s pepřem, česnekem, pelyňkem a soli.
Je možné, že některý tento recept opravdu funguje, dnes se ovšem přistupuje k likvidaci červotoče sofistikovaněji. Jednou z metod je radikální změna teploty dřeva, červotoč totiž nepřežije teplotu vyšší než 65° C ani vysoké mrazy. Pokud chcete zachránit menší kousek nábytku, který se vám vejde do mikrovlnky nebo do mrazáku, máte vystaráno.
Zachránit nebo oželet?
Větší kusy dřeva – větší komplikace. Napadené dřevěné zábradlí nebo obložení stěn těžkou strčíte na noc do mrazáku, takže asi přijde ke slovu dostupná chemie. Přípravky jsou běžně k dostání pod různými komerčními názvy (Lignofix, Pentalidol, Xylamon nebo Červostop). Vybraný přípravek na dřevo naneste,případně vstřikujte přímo do děr po červotočích. Tato metoda vám ovšem zabere dost času.
Jestliže nejde vyloženě o starožitnost, kterou je žádoucí zachránit už jen z kulturního hlediska, je možná lepší varianta výměna napadené části novou hlavně trámy či krovy). Pokud totiž nevyhubíte červotoče do jednoho, začnou s destrukcí znovu.