close

Octomilky (Drosophila) jsou drobné mušky, které mají vynikající čich a mají úžasnou schopnost létat na velké vzdálenosti. Živí se sladkým, přezrálým ovoce, které začíná hnít a kvasit. Vyhledávají také víno, pivo a ovocné šťávy.

Právě konec léta je pro ně nejštědřejším obdobím v roce, protože všechno dozrává. Když si přinesete domů ovoce, necháte ho v míse na stole a máte otevřená okna, počítejte s nevítanou návštěvou.  A když už k vám přiletí, zůstanou u vás na hodně dlouhou dobu, jestli proti nim nepodniknete rázné a hlavně účinné kroky.

Jak se chránit před octomilkami

Nejlepší obrana proti octomilkám je důsledná prevence, v tomto případě důkladný úklid. Nenechávejte volně na stole ovoce ani ovocné koláče, uchovávejte je v ledničce nebo pod poklopem. Také láhve s nedopitým vínem, pivem nebo ovocnými šťávami patří do ledničky.

Odpadkový koš často vynášejte a umývejte, udržujte v čistotě celou kuchyň. Vše rozlité a lepkavé hned omyjte, nenechávejte volně ležet nedojedené zbytky. Pravidelně čistěte kuchyňský odpad, v době příznivé pro obtížné octomilky dokonce nad rámec pravidelné údržby. Klidně můžete použít dezinfekční roztok, zbaví vás nejen zbytků ovoce a octomilek, ale také bacilů či případných plísňových spór.

Když už jsou octomilky v bytě

Lapače na drobné obtížné mušky si můžete vytvořit z malé nádoby naplněné ovocnou šťávou nebo kousky nahnilého ovoce, ty pak přetáhněte fólií a udělejte do nich malé dírky (například vidličkou). Mušky do ní vletí, zpět se ale nedostanou. Můžete si je také koupit v obchodě, stejně jako další chemické prostředky.

Můžete utopit ve sklenici s pivem či vínem, také obyčejný ocet je účinný. Octomilky patří mezi hmyz, kterým  vadí výrazné vůně, například hřebíček. Umístěte jich pár na různá místa v kuchyni a během krátké doby máte od nich pokoj.

 

Tags : jak na octomilkyjak se zbavit octomilekoctomilky

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response