close
Spolupráce

Vyplatí se koupit nemovitost? Ceny šly rapidně nahoru

shutterstock_364301441

Uvažujete o nákupu nemovitosti? Pokud ano, pak vězte, že ceny nemovitostí v poslední době hodně strmě stoupají. Za období posledních třech let došlo ke zdražení ve výši 30 %, což určitě není málo. V letošním roce se ceny nemovitostí ubíraly směrem nahoru a zřejmě ještě nekončí. My se v následujících řádcích podíváme na konkrétní příklady cen objektů v určitých lokalitách. Zaměříme se také na důvod zdražení nemovitostí a v neposlední řadě nezapomeneme ani na další prognózy v této oblasti.

Kdo nakoupil byt v minulosti, vydělal

Víte, na kolik vyjde starší dvoupokojový byt v katastru Prahy 10? Jedná se o částku pohybující se kolem 4 000 000 korun. Tři roky zpět se ale částka pohybovala úplně někde jinde. Online hypoteční specialisté se zmiňují, že šlo o sumu nižší o 1 000 000 korun méně. Sumy za nemovitosti ale rostly prakticky po celé České republice, nejenom v oblasti hlavního města. Oproti roku 2015 jde o nárůst ve výši 30 %. Existují lokality, kde došlo ještě k mnohem vyššímu zdražení. Kdo si pořídil bydlení prostřednictvím hypotéky v minulosti, stoprocentně vydělal. Jsou ale i tací, kteří potenciální nákup nemovitostí stále odkládají s tím, že ceny objektů půjdou dolů, a to o desítky procent. V minulosti ale o takovémto rapidní skoku hovořit nelze. Kupující spíše přeplatil, konstatuje Miroslav Majer, CEO hyponamiru.cz

Jaký je důvod zdražení nemovitostí?

Důvodů, proč hypotéky zdražily, je vcelku hodně. V první řadě je třeba začít faktem, že české ekonomice se vcelku dařilo. Profitovaly z toho nejrůznější skupiny lidí, a to především podnikatelé a zaměstnanci. Je fakticky jedno, jestli ze soukromé či ze státní sféry. Vše vedlo k růstu platů. Naopak úrokové sazby u hypotéky šly vcelku razantně dolů. Nakonec se dostaly až na historické minimum. Logicky vzrostl zájem o nemovitosti. Poptávka se zvýšila jak po bytech, tak i rodinných domech. Jinak došlo k omezení samotné nabídky. Nekomplikovaně dostupné úvěry dokázaly vyhnat ceny nemovitostí na maximální možnou míru.   

Přísnější pravidla pro zisk hypotéky

Jak refinancování, tak i samotné hypotéky ale nezůstaly stejné. Pro získání hypotečního úvěru začala platit přísnější pravidla. Od října roku 2018 není možné, aby celkové zadlužení žadatele o hypoteční úvěr překročilo devítinásobek jeho celkového příjmu za rok. A co se do celkového dluhu započítává? Veškeré závazky konkrétního člověka včetně spotřebitelských a jiných půjček. Zapomeňte i na 100% hypotéky. S ničím takovým se již reálně setkat nelze. Tradičně jsou poskytovány hypoteční úvěry do 80 % celkové ceny konkrétního objektu. Pokud chcete získat hypotéku, je zapotřebí mít naspořenou určitou částku. I ceny malých bytů se tradičně pohybují v řádu několika stovek tisíc korun, což prozradí i finanční trh fintech.   

Expresní propad cen objektů nehrozí

Fakt, že se mění hypoteční trh, je logický a očekávaný, nicméně na nějaké drastické skoky v oblasti cen nemovitostí nelze spoléhat. Ekonomové mnohdy hovoří o realitní bublině. Přesto zhroucení cen objektů jen tak nehrozí. V letošním roce v podstatě ceny nemovitostí do značné míry stagnují. Jen za posledních 15 let docházelo k poklesu cen úplně minimálně. K poklesu cen došlo především v letech 2008 a 2009. Co se týká cen nemovitostí v budoucnu, všechno závisí hlavně na následujících faktorech, jimiž, jsou konkrétně:

  • vývoj nezaměstnanosti,
  • úrokové sazby hypotečních úvěrů,
  • celkové výdělky domácností,
  • nabídka objektů na trhu.

Jestliže úroky u hypotéky nepůjdou výrazně nahoru, což hypoteční kalkulačka jasně ukazuje, a nedojde k rapidnímu vzrůstu nezaměstnanosti, ceny nemovitostí rapidně nevzrostou.

Autor Jaroslav

Komentáře k článku