close

Dřevěný nábytek patří mezi stálice bytového zařízení, v posledních letech pak především nábytek z masivu nebo jakýkoliv, kde vynikne přírodní vzhled a struktura dřeva. I to je důvod, proč bytoví designéři i šikovní kutilové objevili pro bydlení europalety a různé dřevěné přepravky a bedýnky.

Výhodou přepravních palet je variabilita, dlouhá životnost, lehká údržba, odolnost materiálu a tvarová stálost. Navíc můžete palety kombinovat s různými dřevěnými  bedýnkami, třeba od ovoce. Jejich spojením si může šikovný kutil vyrobit originální a variabilní nábytek naprosto podle svých představ. Ani neuvěříte, co všechno může z palet a vyřazených bedýnek vzniknout.

Jak vybrat vhodný materiál

Na výrobu nábytku jsou vhodné typizované europalety s rozměry 80 x 120 cm, váhou 23 kg a s hoblovaným povrchem, v nejlepším případě ještě nepoužívané, ale dá se vyrábět i z vyřazených. Využít jdou také bedýnky na ovoce z neošetřeného, neopracovaného smrkového nebo olšového dřeva. Ty bývají obvykle ve třech velikostech – velká bedna o rozměrech 30 x 39 x 60 cm, středně velká bedna 28 x 33 x 44 cm a malá bedna 21 x 23 x 34 cm. Tento základní materiál spolu můžete vzájemně kombinovat, jednotlivé komponenty pak sjednotíte povrchovou úpravou.

Jak nábytek z palet dotvořit

Všechny dřevěné materiály (a tedy i palety) je možné natírat bezbarvým lakem i různými barvami do požadovaného odstínu. Pro bílý vzhled nebo vytvoření patiny zvolte izolační základ, ten zabrání prokreslování a vzniku nehezkých nahnědlých skvrn. Následně dřevo natřete křídovou barvou a po zaschnutí nátěr ještě jednou zopakujte. Pro barevný nábytek je jako podklad ideální základová barva v bílém odstínu a následně dvě vrstvy PU laku. Na závěr je dobré povrch ošetřit uzavíracím nátěrem bezbarvým lakem, který zabrání poškození a poškrábání.

 

Tags : nábytek z bedýneknábytek z paletpaletový nábytek

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku