Máte správně nastavenou teplotu v ledničce? Jen tak v ní potraviny vydrží dlouho čerstvé a svěží. Většina z nás ale nejspíš neví, jak to správné nastavení vypadá. Přinášíme vám pár tipů, jak ledničku nastavit a prodloužit čerstvost a trvanlivost potravin.
Jak nastavit teplotu v ledničce a co všechno ovlivňuje trvanlivost potravin?
Kde má lednice stát?
Není to jen o správném nastavení teploty uvnitř lednice, ale také na teplotě místa, kde chladnička stojí. Umístěte ji tam, kde není moc teplo, ani moc zima. Víte, že každý stupeň v místnosti nad 20° C zvyšuje spotřebu ledničky až o 6 %?
Ideální teplota chladničky je do 5°C, mrazák by měl být nastavený na -18°C. U většiny ledniček ale počítejte s tím, že jiná teplota bude na horních poličkách, jiná na těch dolních. A zcela jiná va dvířkách.
Náš tip: Plánujete koupi nové ledničky? Vyberte si takovou, která disponuje funkcí FreeStore. Ve vnitřním prostoru ledničky totiž obíhá chladný vzduch, a tak se teplota v jednotlivých částech chladničky nebude moc lišit.
Teplotu v lednici nastavujte s ohledem na potraviny, ne na spotřebu
Podívejte se na etikety potravin, kde je kromě složení uvedena i doporučená teplota, při které je máte skladovat. Většinou jde o rozmezí 0-4° C. Při vyšší teplotě se už mohou kazit. Schválně – zkuste si změřit teplotu uvnitř vaší ledničky. Postačí vám k tomu obyčejný teploměr.
Zbytečně ledničku neotvírejte
Potřebujete si z ledničky něco vyndat? Předem si rozmyslete co. Pak jen do ledničky sáhněte a zase zavřete. Nerozmýšlejte se až u otevřené ledničky. Šetříte tak potraviny i energii.
Nejchladněji je v dolních policích
Slyšeli jste už o vhodném uspořádání potravin? Kam patří maso, vejce, zelenina, uvařené jídlo?
- Na horní poličce bývá teplota nejvyšší, takže sem dávejte potraviny, které co nejdřív spotřebujete. Uvařené jídlo, otevřené potraviny.
- Střední polička je správnou volbou pro jogurty, mléko a máslo v máslence.
- Na spodní poličce je nejchladněji. Ukládejte sem maso a ryby. POZOR: Maso by v ledničce nemělo být déle než dva, maximálně tři dny.
- Dvířka jsou nejteplejším místem, vajíčka ani mléko sem v žádném případě nepatří. Dejte sem raději nápoje.
- Spodní zásuvky jsou ideálním místem na zeleninu, ovoce a sýry.
Ledničku nepřecpávejte a pravidelně ji čistěte
Nekupujte víc potravin, než zvládnete zkonzumovat. Čím víc se uvnitř budou potraviny tísnit, tím těžší bude udržet potřebnou teplotu a spotřeba energie bude stoupat.
Pravidelně ji také čistěte jak od nečistot a zápachu, tak od zkažených a prošlých potravin. Vnitřek ledničky omyjte vodou se sodou, nezapomeňte očistit ani kompresor a kondenzátor od prachu.
Náš tip: Než ledničku budete mýt, odpojte ji z elektrické sítě.