close

Do moderních novostaveb už se naprosto běžně instaluje podlahové topení. Jenže elektrická energie je rok od roku dražší. Takže, vyplatí se elektrické podlahové topení?

Realizace podlahového topení v menší stavbě, tedy v rodinném domku nebo menším až středním bytovém domě, je rozhodně výhodné řešení, protože není třeba ohřívat například velké objemy vody. Pro velké bytové domy či domy s bazénem bývá mnohem vhodnější tepelné čerpadlo.

Kdy se elektrické podlahové topení vyplatí

Elektrické podlahové vytápění je výhodné v menších a především v dobře zateplených domech, kde je potřeba tepla na vytápění velmi nízká (ne vyšší než 70 kWh/m² a rok). U nízkoenergetických novostaveb je tedy podlahové topení rozumné a naprosto běžné. Podlahové vytápění může být šikovné řešení také u rekonstrukcí domů, kde může být velkou výhodou jeho malá stavební výška. Praktické je také v případě, kdy je nutné doplňkové vytápění jen v určitých částech bytu (například v koupelně či kuchyni), případně zabezpečí lokální zvýšení teploty jen na některých místech podlahy.

Ve starších stavbách, kde jsou s vyšší tepelné ztráty, je výhodnější provoz tepelného čerpadla. Vyšší pořizovací náklady jsou poměrně rychle vykompenzovány nižšími provozními náklady.

Proč je podlahové topení výhodné

Přestože se podlahové vytápění opírá o poměrně drahou elektrickou energií (v porovnání s plynem a dalšími způsoby ohřevu), její spotřeba není tak velká, aby nějak drasticky zatížila rodinný rozpočet. Podlahové topení totiž funguje na principu sálavého tepla. A protože teplo sálá z velké podlahové plochy, stačí, když se podlaha zahřeje na teplotu jen o něco vyšší, než je teplota vzduchu v místnosti. Na povrchu podlahy by běžně nemělo být více než 28°C u laminátu a 32°C u dlažby, což je zároveň teplota odpovídající potřebě běžného tepelného komfortu. Zahřát vytápěcí kabely, rohože nebo fólie o několik stupňů není energeticky až tak náročné.

Tags : elektrické podlahové topenítepelné rohože
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response