V každé předsíni je kromě věšáku na kabáty místo, kam se ukládají boty. Možná máte jen malý botník na sezónní obuv, nebo velkou polici na všechny vaše boty, vždy jsou ale někde poblíž vchodových dveří.
Botník obvykle bývá součástí předsíňové sestavy, nebo je pořízený ve stejném stylu, v jakém je předsíň zařízená. Vchod do bytu či domu je místem, které vás reprezentuje, zanechává první dojem. A ten je opravdu důležitý. Proto tak záleží na výběru botníku.
Jak vybírat botník
Nabídka na trhu je opravdu široká, takže si vyberete bez ohledu na to, jak vysoké požadavky máte na rozměry, materiál, styl, barvu či zpracování. Ideální botník by neměl být úplně uzavřený, aby bylo zajištěno dostatečné větrání obuvi. Každý pár by měl mít dostatek prostoru, aby se boty nedeformovaly a vypadaly déle jako nové. Jestli chcete v botníku uložit kozačky, gumáky, sněhule nebo vysoké kotníkové boty na zimu, zohledněte výšku polic.
Nejtěžší bývá vybrat botník takových rozměrů, aby se vešel do často velmi malých předsíněk, ale aby se tam zároveň vešlo potřebné množství páru bot. Proto není neobvyklé, že je botník v podstatě vysoký regál (například po straně předsíňové stěny). Do stísněných prostor se také hodí vyklápěcí botníky s několika patry nad sebou.
Botník jako funkční nábytek
Botník nemusí nutně sloužit jen na odkládání bot. Běžně se do něj ukládá i různé příslušenství a doplňky, jako jsou například tkaničky, čistící krémy nebo lžíce na boty. Volbou nízkého botníku získáte jak úložný prostor, tak místo na sezení. Jestli vám to prostor dovolí, můžete si pořídit botník jako komodu, na niž můžete mít odkládací boxy na rukavice, na poštu nebo na klíče, a lavici na posazení pro pohodlnější obutí zvlášť. Praktické je mít botník poblíž zrcadla a věšáků na bundy a kabáty, proto se obvykle pořizují celé sestavy nábytku do předsíně najednou.