Vchodové dveře chrání byt či rodinný dům před nečekanými a nezvanými hosty. Proto musí být odolné, masivní, aby něco vydržely. Při jejich výběru nesmíte koukat na cenu, dbejte hlavně na to, abyste koupili opravdu kvalitní vchodové dveře. Vsaďte na certifikované vchodové dveře, ty splňují nejpřísnější normy, jako je například menší únik tepla nebo protihluková izolace.
Jak vybrat vchodové dveře
1. U rodinného domu je důležitým kritériem koeficient tepelné prostupnosti. Musejí být odolné proti povětrnostním vlivům a tepelným rozdílům uvnitř domu a ve venkovním prostředí.
2. Důležitá je životnost, především u venkovních dveří. Dveře do bytu nemusí snášet tak extrémní podmínky – u nich se zaměřte hlavně na bezpečnost a tlumení zvuku.
3. Venkovní dveře by se měly otevírat dovnitř do interiéru. Je to praktické, panty zůstávají bezpečně skryté uvnitř domu či bytu. Proto se nedají tak snadno vylomit, jako kdyby byly otevíratelné směrem ven.
4. Vchodové dveře se vyrábějí z několika různých materiálů. Pokud si vyberete dřevěné, nezapoměňte, že vyžadují pravidelnou a specifickou péči. Plastové mají výhodnou cenovou nabídku, ale pozor na kvalitu. Jsou mezi nimi velké rozdíly. Některé dlouho nevydrží, brzy se projeví nedostatky. Nejkvalitnější a asi nejlepší jsou vchodové dveře hliníkové. Sice patří k těm dražším, jsou ale tou nejlepší volbou z hlediska životnosti i odolnosti proti povětrnostním vlivům.
5. Vchodové dveře můžete kombinovat se sklem. Skleněné vstupní výplně jsou v poslední době designovou záležitostí a trendem home designu. Hlavní předností je samozřejmě jejich vzhled, nemusíte se ale obávat ani pokud jde o bezpečnost. Skla jsou kalená a odolná proti rozbití.
6. Většina dveří má klasický rozměr, výšku 197 cm a šířku 80 cm nebo 90 cm, ale v případě potřeby si můžete nechat vyrobit na zakázku i atypické rozměry. To vám ale spíš zaručí výrobce než dodavatel.
7. V dnešní době je na trhu k dispozici široké spektrum povrchových úprav. Například vysoce odolný laminátový povrch s dekorem v barvě dřeva různých stromů (například v provedení buku, olše, břízy, javoru a v mnoha dalších). Seženete i dveře bez dřevěné struktury v jednobarevném provedení.
8. Zámek a kování je samostatnou kapitolou. Vždy je nutné dbát na to, aby byly vchodové dveře co nejlépe zabezpečené proti vniknutí, proto je ideální pořizovat rovnou bezpečnostní dveře, které už všechny prvky k zajištění bezpečí mají. Samozřejmostí by měla být i výměna zárubní.
9. Kromě zvukové izolace se v mnoha případech vyplatí i tepelná izolace. Takové dveře jsou nutné u samostatných staveb, tedy u rodinných domů. V bytových domech pak zvažte protipožární provedení, tím snížíte pravděpodobnost přeskočení požáru ze sousedství.