Kdo průběžně sleduje módní trendy v bytovém designu, zaznamenal, že se nám vytvořil nový styl. Spojuje dvě oblasti od sebe tak vzdálené, že je jejich spojení na první pohled velmi překvapivé. Jedná se o Japonsko a Skandinávii. Na druhý pohled ovšem není kombinace skandinávského pohodlí a funkčnosti s japonskou estetičností a nosnou myšlenkou wabi-sabi vůbec nepochopitelné. Japandi je styl, který se vám zalíbí.
Skandinávský styl je u nás hodně oblíbený a dost tomu napomáhají i obchody s nábytkem, které sem svou koncepci přivezly. Pohodlný jednoduchý nábytek, čisté linie, neutrální barvy a přírodní materiály se v našich domácnostech zabydlely stejně, jako základní myšlenka skandinávského stylu – lagom (všeho s mírou, tak akorát).
Japonský princip se zakládá na myšlence wabi-sabi, což je přijetí pomíjivosti a nedokonalosti, oceňování jednoduchosti, asymetrie a neokázalosti. Pro japonský styl je typické minimum nábytku (opravdu jen ten nejnutnější), teplé světlé odstíny (smetanová, béžová) a skromnost a intimita.
Charakteristické znaky japandi stylu
Interiér zařízený v japandi stylu je minimalistický, přitom je hřejivě útulný. Spojuje skandinávskou pohodu s japonským hledáním krásy v nedokonalosti. Právě záměrná nedokonalost je jedním z charakteristických rysů japandi stylu: nábytek, který spolu zdánlivé neladí, ručně vyráběné předměty, surové materiály. Japandi je trend, který dělá domov útulný pro ty, kdo v nich bydlí, nikoliv pro oko návštěvníků.
Tipy pro zařízení v japandi stylu
Jestliže se rozhodujete pro zařízení bytu v japandi stylu, pomůžou vám tipy, čeho se při zařizování držet. Jde o dodržení základních principů japandi, které si samozřejmě dotvoříte sami s ohledem na vaše potřeby a estetické cítění.
- Nábytek je jednoduchý, s čistými liniemi.
- Materiály se používají přírodní – dřevo může být v surovém neopracovaném stylu
- Kvalita a funkčnost převládá nad kvantitou.
- Základní barvy jsou neutrální a pastelové, ty jsou pak pro kontrast doplněny výraznými tmavými barvami například na doplňcích.
- Vzory v japandi stylu jsou především geometrické – kruhy, svislé proužky, kostka – vše hravé a příjemné na oko.
- Se světlem pracujte opatrně, japandi si potrpí na šerá intimní zákoutí, ostré světlo mu nesedí.
- Japandi přináší přírodu do městských bytů, proto je nezbytné doplnit interiér několika pokojovými rostlinami.
Obývací pokoj v japandi stylu
Vnést do obýváku atmosféru ve stylu japandi je jednodušší, jestliže je zařízený ve skandinávském stylu. Pokud ho zařizuje nově, volte jednoduchý nižší nábytek bez ornamentů a ozdob. Ideální jsou komody a otevřené police na knihy a na květiny.
Nábytek
Masivním sedacím soupravám odzvonilo, pořiďte si pohodlnou pohovku a jedno dvě křesla. A vůbec nevadí, pokud spolu nebudou ladit, vždyť v nedokonalosti je krása. Dejte druhou šanci starému nábytku: upcyklujte ušák po dědovi nebo starý sekretář po babičce. Dřevěný nábytek se zřetelnou strukturou a lehkou patinou je to pravé (nečekaně se do japandi stylu dá zakomponovat starý známý nábytek z palet s ručně šitými podsedáky a polštáři).
Materiály
Pro styl japandi jsou typické materiály přírodní a udržitelné. Jednoznačně je to dřevo (a to světlé i tmavé), ratan, bambus, konopí, juta, len, papír. Kov se do tohoto stylu příliš nehodí a plasty už vůbec ne. Pokud jde o sklo, je samozřejmě přijatelné, pozor ale a barvy. Ideální je čiré sklo, případně světle zabarvené, nebo naopak mléčné sklo tmavé barvy.
Doplňky
S doplňky to nepřehánějte, police plné suvenýrů do japandi stylu rozhodně nepatří. Ve smyslu severského lagom by mělo být všeho tak akorát, tedy méně je více. Doplňky by měly být hezké, ale především funkční (vázy, hodiny, polštáře, košíky, koberečky). Typickou atmosféru dotvoří japonská stěna, která umožní přepažení prostoru a tím i určitou intimitu a soukromí, zároveň je velmi dekorativní. Vše pak doplňte několika pokojovými květinami. Nemusí být okázalé a už vůbec ne velké, stačí pár sukulentů.
Zdroj: zahraniční weby, foto: Pinterest