Nasbíralo se vám doma víc zavařovacích sklenic a vy teď přemýšlíte, co s nimi? Zkuste si udělat kreativní odpoledne a vyrobte si ze zavařovaček dózy na potraviny nebo na jiné drobnosti. Stačí k tomu kousky látek, ozdobný papír, jutový provázek, papírové ubrousky, korálky, akrylové barvy a podobně.
Zavařovací sklenice jsou na uchovávání sypkých potravin a jiných drobných předmětů výborné už jen proto, že jsou průhledné a dá se na první pohled zjistit, co v nich je. Druhou výhodou jsou šroubovací víčka, která se dají také přizdobit. Dózy ze zavařovaček jsou navíc sćelkem dobž´ře skladné, zvlášť pokud použijete sklenice stejných velikostí. A když vás dózy omrzí, ještě stále z nich můžete vytvořit stylový svícen na čajové svíčky.
Techniky zdobení zavařovaček
Při tvorbě dóz ze sklenic si můžete vyzkoušet různé kreativní techniky, od obyčejného nalepování a malování po náročnější decoupage. Sklenice je možné zdobit drátkováním i obháčkováním a ozdobením háčkovanými květinami. My se zaměříme na tři techniky: zdobení látkou, malování akrylovými barvami a na ubrouskovou metodu.
Juta, krajka i plsť
Podle stylu, v němž je zařízena místnost, kde budou výsledné dózy ze zavařovaček využité, si připravte kousky vhodných tkanin. Do rustikální kuchyně se hodí kousky vypraného jutového pytle, lněná látka nebo kostkovaná bavlna, krajka a atlasové, saténové či sametové stuhy jsou vhodné na romantické dívčí tajnosti, v dětském pokojíčku využijete i kousky barevné plsti, z níž můžete vystřihnout různé tvary – kytičky, srdíčka, motýly, auta, domky, lodě, prostě cokoliv vás napadne. K lepení použijte lepidlo na sklo, například Herkules a podobné. Pak už to je jen o vaší fantazii.
Látkou můžete potáhnout i víčko. Jestliže ho navíc vypolstrujete dostatečným množstvím vaty, vznikne z víčka jehelníček a ve sklenici můžete uložit nitě a další šicí potřeby.
Malování na sklo
Zavařovací sklenice zdobené vlastnoruční malbou možná nebudou tak úplně umělecké dílo, ale za to budou originální. Právě jedinečné a nedokonalé výtvory jsou krásné. Sami si volíte vzor i barvy, kterými sklenice vyzdobíte – mohou to být květiny, drobné plody, stejně jako geometrické vzory či obyčejné puntíky.
Náš tip: Jestli se necítíte na velké malování, namalujte si jen etiketu, do níž napíšete název potraviny nebo koření, které budete v dóze uchovávat. Velmi dobře bude vypadat štítek namalovaný černou tabulovou barvou a na něm nápis psaný bílou či nějakou světlou pastelovou barvou. Aby byla etiketa rovná, vytvořte si nejprve rámeček z lepící pásky a teprve potom do něj nanášejte podkladovou barvu.
Ubrousky aneb decoupage
Technika nalepování motivů vystřižených z papírových ubrousků chce trochu zručnosti, výsledek je ovšem velkolepý. Decoupage je ideální technikou pro ty, kdo malovat prostě neumí. Díky mnoha různým motivům, které se na ubrouscích objevují je možné vytvořit ze zavařovaček hotová umělecká dílka. Návod na ubrouskovou metodu najdete na internetu, jednoduše shrnuto se jedná o vystřihování a nalepování vrchní vrstvy papírového ubrousku vhodným lepidlem. Houbičkou se pak ubrousek uhladí tak, aby z pod něj unikly případné vzduchové bubliny a ubrousek úplně přilnul k podkladu. Většinou se pak ještě povrch lakuje bezbarvým lakem, aby bylo možné dózy umýt. Ubrousky můžete lepit přímo na čiré sklo, případně můžete sklenici nejprve natřít bílou barvou.
Ozdobte i víčka
I víčka mohou vypadat hezky, nemusí se jen natřít jednotnou barvou (i když už jen tenhle krok udělá z obyčejných zavařovaček dózy, aniž byste cokoliv dělali se sklenicemi). Už byl zmíněn jehelníček, který vznikne potažením víčka látkou a vycpáním vatou. Velmi dobře budou výsledné dózy vypadat, když na ně připevníte drobnější úchyty, které se dávají na nábytek.
Zdroj: Pinterest, foto: Pinterest