close
Komerční články

Proč pořídit dětskou tříkolku? Přináší rozvoj fyzické i mentální zdatnosti

tricycle-691587_1280

Zvažujete, že dítěti pořídíte tříkolku nebo odrážedlo? Není to jen obyčejná hračka, ale může to být taky užitečný nástroj pro rozvoj dětského pohybu i mentálních dovedností. Tyto hračky jsou ve skutečnosti prvními dopravními prostředky, které může dítě samo využít, a nabízejí mu velmi mnoho podnětů, které přispívají jeho zdravému rozvoji.

Vybírejte pečlivě

Vybírejte pouze tříkolky od ověřených výrobců. Nezáleží tolik na konkrétní značce, jako spíše na tom, že dané odrážedlo pro děti musí splňovat nejpřísnější bezpečnostní kritéria. Známější značky mají za sebou určitou reputaci a zkušenosti a snaží se si své dobré jméno udržet. Proto pečlivě kontrolují kvalitu svých výrobků a jsou také okamžitě připraveny řešit jakoukoliv nespokojenost svých zákazníků.

Jak vybírat?

Klíčová je volba správných koleček. Existují v zásadě tři typy koleček – plastová, které se nepřizpůsobují povrchu silnice a jsou hlučná, ale taková tříkolka pro děti je finančně dostupnější. Naopak kolečka z pevné gumy jsou mnohem tišší než plastová kolečka a nehrozí při nich propíchnutí. Některá kolečka mohou být i nafukovací, ale častěji hrozí defekt nebo propouštění pneumatiky.

Pamatujte i na vhodnou výšku sedadla, které by mělo být dostatečně nízko na to, aby dítě bez potíží nasedlo a sesedlo a aby nohama snadno dosáhlo na zem. Nejlepší je proto koupit takové dětské odrážedlo, jehož sedadlo se dá komfortně nastavit, a tak roste s vaším dítětem.

Myslete i na to, aby bylo odrážedlo pro nejmenší lehké a snadno přenosné. Sami poznáte, že dítě může jízda velmi rychle omrzet, a vy pak musíte tříkolku nebo odrážedlo nosit. Tříkolky bývají běžně vybaveny rodičovskou rukojetí, která umožňuje pohodlnou manipulaci a zvyšuje také bezpečnost dítěte při pohybu na chodníku.

Jaké výhody tříkolky přináší?

Je prokázáno, že pohyb na odrážedle či tříkolce podporuje správný vývoj kyčlí. Dále vytváří vhodný prostor pro rozvoj hrubé motoriky a zpevňuje zádové a sedací svaly. Velkou výhodou je možnost rozvoje jemné motoriky, protože každé uchopení řídítek či volantu probouzí jemný cit v rukách a prstech. Je to skvělý způsob, jak dítě podpořit v aktivním pohybu. Aby se dítě mohlo svézt, je nutné, aby samo vylezlo, musí se vlastní silou pohybovat dopředu, někdy také couvat a řešit různé situace. Nabízí to dostatek prostoru pro výdej energie i velmi efektivní a zdravé cvičení celého těla.

Benefity však nejsou jen v oblasti fyzické zdatnosti. Pohyb na tomto dopravním prostředku podporuje taktéž nezávislost a odvahu. Dítě se musí pohybovat samo, zvládat rozhodování v krátkém časovém úseku a vyhodnocování dopravních situací. Pěstujete tak jeho zodpovědnost a samostatné uvažování. Dětské odrážedlo nebo tříkolka tedy dítě rozvíjí všestranně a je to hračka, která má smysl.

Zdroj náhledového obrázu: Pixabay

Komentáře k článku