Jak zhodnotit své peníze? Tuhle otázku si jistě klade každý, kdo v posledních letech alespoň trochu sleduje ekonomickou situaci a finanční trhy. Svět obchází strach z inflace a znehodnocení úspor a většina lidí se poohlíží po příležitostech, jak své peníze zainvestovat, aby nepřišly o svou hodnotu.
Právě investice do nemovitostí se jeví jako nejlepší řešení. Jenže i tato investice má své nástrahy a před nákupem je dobré si řadu věcí promyslet. Jisté je, že investice do nemovitostí mají potenciál trvalého a stabilního výnosu. Jsou daleko lepší volbou než klasické termínované vklady nebo stavební spoření. Investiční nemovitosti navíc mají hned několik velkých výhod – velmi dobře uchovávají vloženou hodnotu, mají potenciál růstu a dají se samozřejmě v případě nutnosti využít třeba právě k vlastnímu bydlení.
Výběr vhodné nemovitosti
To může být pěkný oříšek. Klíčové je zvolit především dobrou lokalitu. Ta je koneckonců pro zhodnocení vašich financí skutečně tím nejzásadnějším kritériem. Až poté nastupuje vše ostatní. Nesoustřeďte se tedy jen na to, jak nemovitost vypadá a působí, ale daleko spíše se zaměřte na výběr osvědčené lokality s potenciálem růstu.
Zvažte například občanskou vybavenost, dostupnost služeb a také oblíbenost místa vzhledem k dopravě, životnímu prostředí, možnostem vyžití apod. Obecně platí, že sázkou na jistotu jsou nemovitosti v univerzitních městech.
Stav nemovitosti
Pro posouzení tohoto faktoru bude často lepší najmout si odborníka. To, co uvidíte vašim laickým okem, často vůbec neodpovídá realitě. V případě, že je nemovitost ve špatném stavu, je nutné do celkové ceny započítat také náklady na rekonstrukci.
Velikost nemovitosti
Aktuální trendy jsou jasné – vzhledem k vysokým cenám jsou lidé ochotnější smířit se s menším bydlením. Navíc už také není tolik typické, že by lidé měli 3 a více dětí, a proto k nevyhledávanějším dispozicím patří byty od 1kk do 2+1 a ideálně o výměře okolo 40 m2. Nejžádanější kombinací jsou 2 samostatné pokoje a oddělená kuchyň. Velký byt také nemusí být špatnou volbou, ale nájemníky jsou obvykle větší skupinky studentů, což pro každého investora není žádoucí.
Jak na financování?
To je často ta nejpalčivější otázka. Ceny nemovitostí jsou již nějaký ten pátek skutečně vysoko. Pro většinu investorů je tedy nereálné uvažovat o pořízení nemovitosti za hotové. Ve většině případů tedy přijde na řadu hypotéka. Ty jsou naopak aktuálně velmi výhodné a pokud máte dostatečný příjem a stabilní zaměstnání, je rozhodně na místě tuto možnost zvolit. Co když ale na hypotéku nedosáhnete? Musíte se s investicí do nemovitosti nadobro rozloučit? Ne nutně. Zajímavou možnost nabízí crowdfundingová platforma finGOOD. Ta nabízí investorské příležitosti pro malé investory. Pravidelně se v nabídce objevují developerské a stavební projekty, do kterých můžete investovat i relativně nízké částky, a přesto počítat se stabilním a solidním výnosem okolo 8,7 % ročně.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay