close
litina

Pokud se pohybujete v oblasti stavebnictví, jistě jste velmi dobře seznámeni s litinou jako velmi odolným a oblíbeným materiálem, která má široké využití napříč mnoha různými obory. Své místo najde například i v automobilovém průmyslu nebo ve výrobě elektrotechniky. Proč je litina tak oblíbená a kde ji pořídit v nejlepší možné kvalitě?

Co si pod pojmem litina vlastně představit? Jedná se v podstatě o roztavené železo s různými příměsemi, které se nalije do vhodné formy. Tyto slitiny obvykle obsahuje okolo 4 procent uhlíku a také další látky, které materiálu dodávají pevnost a odolnost. 

Litina nabízí pevnost a stabilitu

Litina je velmi oblíbeným materiálem zejména ve stavebnictví. Má však také velmi dobé slévárenské vlastnosti, a proto se využívá také k výrobě odlitků. Právě ty se vyrábí ve slévárnách. Jedny z nejkvalitnějších služeb nabízí slévárna šedé litiny UCB Technometal. Činnost této společnosti se soustředí především kolem obrábění kovů tradičními technologiemi, tedy zejména ve formě soustružení a frézování. Je možné vyrobit přesně to, co si zákazník vyžádá dle výkresové dokumentace. Záběr firmy je široký a dokáže vám pomoci prakticky s jakýmkoliv projektem, který se týká práce s kovy.

Vyberte vhodný typ litiny

Existují dva základní druhy litiny – šedá a tvárná. Obě jsou velmi odolné a využití najdou v mnoha oborech napříč různými odvětvími. Šedá litina obvykle obsahuje grafitové lupínky, což má za následek především vysokou tepelnou vodivost i schopnost odolávat nárazům a tlumit vibrace. Ve tvárné litině se zase nacházejí grafitové kuličky, díky čemuž je litina mimořádně tvárná a může v mnoha ohledech nahradit i přímo ocel. V porovnání s ní je totiž finančně dostupnější a také má menší hmotnost.

Svěřte svůj projekt profesionálům

V UCB Technometal můžete nejen vybírat materiály různých druhů, jakostí a vlastností, ale také využít následné profesionální zpracování materiálu včetně dělení, CNC soustružení nebo využití speciálních povrchových úprav.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Komentáře k článku