close
olive-oil-1412361_960_720

Možná se vám to bude zdát divné, ale pěstovat rajčata vlastně vůbec není složité. Velkou výhodou oblíbených červených plodů je totiž malá náročnost na okolní podmínky, tudíž na jejich pěstování nepotřebujete obrovskou zahradu.

Skvělé plody totiž dokážete vypěstovat i v květináči na balkóně panelového bytu, tedy pokud dodržíte několik nezbytných pravidel.

Kam květináče umístit?

Přečtete-li si učené botanické knihy o pěstování rajčat, pak velmi rychle zjistíte, že tyto rostliny potřebují dostatek slunečního záření, teplo a čerstvý vzduch. Na balkóně by se tedy měly ocitnout až někdy v polovině května, kdy se jim dostane přibližně 6 až 8 hodin slunečních paprsků. Vyhněte se však dlouhodobému přímému slunci, které může rostlině způsobit popáleniny.

Do čeho sazenice sázet?

Ideální nádobou pro pěstování balkónových rajčat jsou větší květináče, bedničky nebo dokonce recyklované nádoby a vědra. S trochou šikovnosti vám dokonce rajčata budou plodit v tlustém igelitovém pytli, ale tato varianta není mezi domácími pěstiteli příliš oblíbená. Velikost a četnost plodů závisí také na druhu substrátu, do něhož rostliny zasadíte. Vhodné je použít speciální zeminu určenou na pěstování rajčat, která dobře drží vodu a obsahuje startovací dávku živin.

Jak se o rajčata starat?

Jakmile rostlinky zasadíte, máte z poloviny vyhráno. Dejte si ovšem pozor na pravidelnou zálivku, protože rajčata jsou velmi citlivá na polévání. Ideální je provádět zálivku přímo ke kořenům a jenom do takové míry, aby nebyla zemina příliš mokrá a už vůbec ne bahnitá. Vyhýbejte se polévání listů a plodů, protože v takovém případě hrozí vznik houbovitých chorob. Samozřejmostí by mělo být pravidelné odstraňování plevele.

Pěstování rajčat na balkóně není vůbec nic těžkého, ale přesto rostlinky vyžadují určitou péči. Pokud byste si chtěli vychutnat vlastní plody, neváhejte a pusťte se do jejich miniaturního pěstování.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Tags : rajčata

Komentáře k článku