Prakticky ve všech starších rodinných domech se nachází půda, která byla často využívána jako skladiště nepotřebných věcí. Jenomže v posledních několika letech se objevuje zcela nový trend, jímž je půdní vestavba.
Moderní lidé zkrátka nemají potřebu skladovat velké množství věcí, ale raději investují své těžce vydělané prostředky do půdní vestavby. Málokdo ovšem ví, že ne každá půda půjde přestavět na útulnou půdní vestavbu.
Jakou střechu má váš dům?
Prvním kritériem, podle něhož se hodnotí vhodnost půdních prostor k realizaci půdní vestavby, je střecha. Její rekonstrukce je často nutná k tomu, aby se v půdní vestavbě dalo pohodlně bydlet. Ideální je v tomto ohledu sedlová střecha. Štítové zdi jsou perfektním místem k vybourání oken a skloněné střešní roviny protínající se v hřebenu jsou zase skvělým prostorem pro střešní okna. Sedlová střecha navíc minimálně omezuje vnitřní prostor, což ještě přispívá k útulnosti bydlení v půdní vestavbě.
Chystáte se na rekonstrukci krovu?
Pokud se rozhodnete pro realizaci půdní vestavby, pak byste měli nejprve zkontrolovat stav krovů, latí a střešní krytiny. Pokud totiž chcete stavbu legalizovat, je nutné dodržet technické předpisy. Podle nich musí být světlá výška půdní vestavby alespoň 230 centimetrů, přičemž u sedlových střech musí být tato výška dosažena nad polovinou plochy místnosti. Kromě toho by půdní vestavba pro jednu osobu měla disponovat prostorem 20 m3, což mnohé střechy nesplňují.
Půdní vestavba normy
Asi si budete říkat, že není nutné dodržovat technické předpisy a normy, protože v půdní vestavbě budete pouze přespávat. Pravdou ovšem je, že byste se měli snažit o zachování určitého komfortu za každé situace. Zásadní je zachování průchozího místa a dostatečného množství obytného prostoru. Pozornost věnujte i přístupu na půdu. Vy sami se sice na žebříku můžete cítit jako ryba ve vodě, ale pamatujte také na stěhování stavebního materiálu, popřípadě nábytku.
Jestliže by se vám líbila půdní vestavba, pak se před zahájením stavby přesvědčte, že je vaše půda vhodná pro bydlení. V opačném případě totiž nemá smysl celý projekt realizovat.
Zdroj foto: www.pixabay.com