close
Komerční články

Proč uvažovat nad pokročilou ekvitermní regulací vytápění

regulace-vytapeni

Také byste se v zimě nejraději odstěhovali někam do Karibiku, kde byste nemuseli řešit problémy s vytápěním svého domu? Každým rokem zaplatíte vysokou sumu za spotřebované energie, což byste rádi změnili. Pak to chce jedině nový kotel a využívat ekvitermní regulaci vytápění.

Jak co nejvíce ušetřit peníze při vytápění

V dnešní době už uzrál čas na výměnu starého dosluhujícího kotle za nový kondenzační. Nebo pořízení tepelného čerpadla. Tyto zdroje tepla vám i přes vynaloženou vyšší investici v konečném důsledku vaše peníze ušetří. Úsporu najdete na faktuře, protože protopíte méně peněz. Při rozhodování, jestli si koupit kotel, nebo tepelné čerpadlo, je také třeba zvážit konkrétní podmínky stavby. Určitě se ale oplatí koupit takové, které umožňují ekvitermní regulaci vytápění. Co to je?

Jak funguje pokročilá regulace vytápění

Smyslem ekvitermní regulace vytápění je topit tak, jaké je venku aktuální počasí. Když mrzne, až praští, oplatí se ohřát vodu v topném systému na vyšší teplotu. Naopak toto není nutné, je-li venku sice chladno, ale teploty jsou nad nulou. Tímto způsobem lze dosáhnout zajímavých úspor financí, které je pak možné využít různým způsobem. Není nutné všechny peníze protopit. K fungování této chytré regulace je zapotřebí prostorový termostat, venkovní čidlo a řídící jednotka plynového kotle, nebo tepelného čerpadla. Všechno dohromady pak vytvoří kompletní systém, který sleduje teplotu venku, podle níž se nastaví ohřev vody v radiátorech.

Proč je nutné stanovit ekvitermní křivku?

Výše uvedená ekvitermní regulace vytápění pracuje na základě tzv. ekvitermní křivky. Vychází z dat o energetické náročnosti rodinného nebo bytového domu. Stanovuje ji obvykle energetický odborník nebo i projektant nového vytápění. Křivka popisuje závislost teploty otopné vody a venkovního vzduchu. Je nedílnou součástí pokročilé regulace vytápění.

Zdroj náhledového obrázku: eon.cz

Komentáře k článku