Údržbu topné soustavy mnoho lidí stále podceňuje. Dobře seřízené, odvzdušněné a vyčištěné topení se vám přitom odvděčí bezproblémovým provozem a minimálními náklady za vytápění. Jak na to?
Neudržovaný topný systém vám může přidělat vrásky
Problémy topného systému se mnohdy projeví až po delší době – tedy ve chvíli, kdy už je na nápravu pozdě. Jaké nejčastější problémy s sebou zanedbaná údržba topení nese?
Špatný výkon topení
Tohoto problému si pravděpodobně všimnete hned. Pokud totiž radiátory topí málo nebo nerovnoměrně, snižuje se tepelný komfort v domácnosti, náklady za vytápění se ale zvyšují. Důvodem je nejčastěji zavzdušnění topení. Vzduch v topení dále způsobuje korozi a kavitační hluk.
Poškození topné soustavy a jejích komponentů
Nečistoty, zejména drobné kovové částečky v provozní kapalině, jsou častým zdrojem poruch. Tyto částečky totiž soustavu zanášejí a jsou obzvláště nebezpečné pro pohyblivé části čerpadel a kotlů. Ty se mohou až zadřít, v takovém případě nezbývá než součástku složitě a nákladně vyměnit. Znečištěná a zakalená voda v topení navíc zkracuje celkovou životnost systému.
Únik vody a havárie
Vzduch v topení způsobuje korozi, nečistoty zase narušují vnitřní povrch topných těles. Výsledkem může být únik provozní kapaliny, v horších případech i havárie.
Perfektní údržba topení ve 3 jednoduchých krocích
Aby byl provoz topení levný, efektivní a bezstarostný, stačí vám dodržovat 3 jednoduché kroky údržby.
Kvalitní a čistá provozní kapalina
Voda v topení přirozeně obsahuje množství mechanických nečistot, zejména pak kovových úlomků a kalů. Tyto nečistoty se usazují na vnitřních stěnách topných těles a poškozují jejich povrch, zhoršují výkon topení a zanášejí pohyblivé komponenty, jako jsou čerpadla s magnetickou vložkou.
Právě magnety používané v energeticky úsporných čerpadlech jsou častým zdrojem problémů. Tyto magnety totiž zachytávají kovové nečistoty, což časem vede k zadření čerpadla. Kovové nečistoty je proto nutné z vody průběžně filtrovat pomocí magnetického filtru na topení. Jeho instalace je v případě moderních topných systémů již samozřejmostí.
Pokud v topení používáte vodu z vlastních zdrojů (studna, vrt), je nutné ji před napuštěním do soustavy správně přefiltrovat a upravit. V tomto případě se vždy obraťte na odborníky, jelikož neodborná chemická úprava provozní kapaliny může nadělat více škody než užitku. Úpravě musí vždy předcházet detailní rozbor vody.
Odvzdušnění topení
O důležitosti odvzdušnění topení není pochyb. Jak jsme již zmínili, bublinky vzduchu v provozní kapalině zcela zásadně omezují tepelný výkon soustavy, zvyšují náklady na vytápění, a navíc způsobují korozi a hluk. Odvzdušnění je nutné provést po napuštění soustavy na začátku topné sezóny a poté vždy, kdy budete mít podezření na zavzdušnění. Jak na to?
Moderní soustavy již obsahují odvzdušňovací ventily, odvzdušnění je proto hračka. Stačí tyto ventily otevřít a počkat, až z radiátoru unikne veškerý vzduch. Jakmile z ventilu začne kapat voda, je odvzdušnění hotové a ventil můžete zase uzavřít.
Odvzdušnění lze provést i bez ventilu, a to zcela automaticky pomocí tzv. odlučovačů vzduchu. Ty se instalují přímo na topení a během celé topné sezóny odstraňují z provozní kapaliny nežádoucí bublinky vzduchu. Tento proces probíhá zcela automaticky, odvzdušnění tedy vůbec nemusíte řešit. Na trhu jsou k dostání i tzv. kombinované filtry, které odstraňují kovové nečistoty i vzduch. Tyto jednoduché přístroje vám zajistí dvojí ochranu topné soustavy a sníží potřebu další údržby na minimum.
Pravidelné kontroly radiátorů a revize plynového kotle
Topnou soustavu je samozřejmě potřeba pravidelně kontrolovat. Základní kontrolu zvládnete i svépomocí – ujistěte se, že radiátory topí dostatečně a rovnoměrně a že nikde neuniká provozní kapalina. Jednou ročně vyčistěte magnetický filtr od zachycených nečistot.
Nezapomeňte také na pravidelné revize odborníky, obzvláště pokud máte plynový kotel. Kromě toho je vhodná i pravidelná revize celé topné soustavy, která může odhalit nedostatky v seřízení apod. V případě komponentů, jako jsou čerpadla, se řiďte pokyny výrobce pro údržbu.
Topení je složitý systém, který podléhá mnoha chemickým a fyzikálním zákonům a procesům. Je proto namístě dbát na jeho pravidelnou a řádnou údržbu a v případě potíží se obrátit na kvalifikované odborníky. Díky tomu ušetříte nejen finance, ale i spoustu starostí.
Zdroj náhledových obrázků: Bola.cz