Lidé tráví většinu svého času v interiéru svého bytu nebo v práci, i když víme, že přímé sluneční paprsky ovlivňují naše chování, nálady a výkonnost. Světelný komfort je totiž pro naše zdraví klíčový.
Správný výběr světel a jejich rozmístění jsou velmi významné pro vaši fyzickou i psychickou pohodu. Určitě si teď vybavíte různá prostředí, kde vám bylo příjemně a kde jste naopak byli přetíženi světlem, nebo jste pocítili ztrátu energie z jeho nedostatku.
Pokud rekonstruujete byt nebo stavíte rodinný dům, je třeba si předem stanovit, k jakému účelu budete danou místnost využívat a podle toho vybírat vhodný typ osvětlení a jeho umístění.
Myslete na to, jak budou jednotlivá světla působit společně a jaký dojem chcete, aby vytvářela. Základním vodítkem jsou funkčnost a technické parametry. Většinou se v obývacích místnostech využívá centrální svítidlo a pak další v jednotlivých zónách podle činností. Dnes už je v nabídce také tzv. chytré osvětlení, které se nastavuje pomocí mobilní aplikace a dá se měnit podle potřeb.
Co je to světelný projekt a proč si ho nechat vypracovat?
Světelný projekt je dokument, který připravuje projektant pro konkrétní objekt či prostor. Udává, jaké hladiny osvětlení (lx) bude dosaženo s vybranými svítidly.
Zkouší se různé varianty a počty svítidel, dokud se nepřijde na optimální poměr. Existují technické normy určující průměrnou hladinu světla pro daný typ prostoru a díky světelnému projektu pak můžete doložit, že tato hladina bude splněna. Pro rodinné domy a byty můžete také použít kalkulačku LED osvětlení.
Obrázek: Optimální osvětlení díky světelnému projektu
Jak vypočítat správné množství světla v domácnosti
Při zjišťování správného množství světla vycházejte vždy z velikosti plochy dané místnosti, který vynásobíme doporučeným výkonem osvětlení.
Osvětlení kuchyně
Do kuchyně doporučujeme LED osvětlení o poměrném výkonu 4 W/m2. Pokud máte například kuchyň o ploše 15 m2, tak k zjištění optimálního množství světla vynásobíte těchto 15 m2 doporučovaným poměrným výkonem, tj. 4 W/m2. Celkem tedy potřebujete v kuchyni 60 W LED světla.
Světla v obývacím pokoji
V obývacím pokoji se odehrávají různé činnosti a tomu musí být přizpůsobeno množství různých svítidel, která potřebujete v jednotlivých zónách. Do obývacího pokoje se doporučuje osvětlení o poměrném výkonu 2-3 W/m2, tzn. pokud máte obývací pokoj o ploše 20 m2, budete do něj potřebovat celkem 40-60 W LED osvětlení.
Intimita v ložnici se správným osvětlením
Do ložnice se obvykle doporučují LED světla o poměrném výkonu 2-3 W/m2. Pokud máte například ložnici o rozloze 10 m2, zvolte LED osvětlení s výkonem mezi 20 až 30 Watty.
Mohli bychom pokračovat dalšími místnostmi a doporučit nejvhodnější typy svítidel ke konkrétním činnostem.
Pro jednoduchou orientaci využijte kalkulačku LED světel
Pro orientační výpočet, ať potřebujete osvětlení na chodbu nebo LED osvětlení dětského pokoje, vám poslouží naše kalkulačka LED světel. Když si nebudete vědět rady, zavolejte specialistovi, který se vás vyptá a poradí vám vhodné řešení, na svou práci poskytne záruku, vybere osvětlení s dlouhou životností a zajistí tak vaši bezpečnost. Pro celý dům si nechte vypracovat světelný projekt.
Zdroj náhledových obrázků: LED solution