close
unik-vody

V době zdražování věnujeme daleko více pozornosti vyúčtováním nejen za energie, ale i za vodu. Pokud doplácíte překvapivě vysokou částku, je čas zjistit, jestli nemáte doma problém.

Průměrná spotřeba

V první fázi srovnejte svoji spotřebu s průměrem, který se udává přibližně 100 l na osobu denně, tedy přibližně 36,5 m3 na osobu za rok. Zeptejte se také svých přátel, jakou spotřebu mají oni a srovnejte počet lidí v domácnosti, životní styl a případné využití studny nebo retenční nádoby. Jestli ze srovnání nevyjdete dobře, může to znamenat problém s únikem vody.

Kapající kohoutek

Netěsnící kohoutek dokáže vykapat klidně i 10 l za den, silně kapající zvládne i 50 l. To udělá roční spotřebu kapajícího kohoutku 3-18 kubíků vody. Při orientační ceně vody 100 Kč / m3 (včetně stočného) se dá říct, že kapající kohoutek zvládne z vaší peněženky vzít okolo tisícovky za rok. To je pravděpodobně více, než by stála jeho oprava, nebo výměna.

Protékající záchod

Větším problémem než kapající kohoutek už je protékající wc. Záchod zvládne denně spotřebovat 150-2000 litrů vody, což už se na účtu za rok projeví v řádu tisíců až vyšších desetitisíců korun. Proto je potřeba tento únik co nejdříve podchytit. Navzdory tomu, že jako první nás napadne, že záchod špatně těsní, častým viníkem je vodní kámen, který se usadí na dopoustěcím mechanismu a brání plnému dovření napouštěcího ventilu. Ten pak stále dopouští a voda do mísy teče přepadem. Oprava je velmi levná – stačí celý mechanismus vyčistit.

Pojistný ventil k bojleru teče

Narozdíl od kapajícího kohoutku a protékajícího záchodu, kterých si velmi rychle všimnete, pojistný ventil bojleru je velmi tichý zloděj vašich peněz. Pojistný ventil slouží k uvolnění přetlaku během ohřevu vody a bývá napojen nejčastěji nějakou hadicí do odpadu. Stejně jako v předchozím případě se může stát, že díky zanesení vodním kamenem se ventil jednoho krásného dne nedovře a voda vám začne proudit rovnou do odpadu, aniž byste si čehokoli všimli. Je dobré odvod jednou za čas zkontrolovat, nebo si třeba jednou měsíčně zapisovat stav vody, což vás může upozornit na problém nejpozději měsíc od jeho vzniku.

Druhým problémem souvisejícím s protékáním pojistného ventilu je skutečnost, že bojler máte k tomu, aby vodu ohříval, tedy odtéká vám voda teplá. Proto i když voda teče menším proudem, než když protéká wc, platíte kromě vody také náklady na ohřev a celková spotřeba se může zvýšit opět o desetitisíce korun.

Prasklé trubky

Jestli jste nedokázali najít žádný zjevný únik a jste přesvědčení, že spotřeba z vyúčtování není pro vaši domácnost reálná, zbývají už jen prasklé vodovodní trubky. Detekce úniku vody se provádí pomocí plynu, který se do potrubí pustí a následně se pomocí detektorů hledá, kudy uniká. Oprava může přijít na spoustu peněz, zvlášť pokud je potřeba rozkopat podlahy.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Komentáře k článku