close
obrázek_2022-08-14_090315419

Během letních měsíců dovedou být vysoké teploty velmi nepříjemné, a to nejen v ložnici. Horko je však významným faktorem, které negativně ovlivňuje kvalitu našeho spánku. Nabízí se několik praktických tipů, díky kterým teplotu můžete snížit a zpříjemnit klima pro komfortní spánek. horko v ložnici již nemá šanci.

Teplota v ložnici

Lépe se nám usíná, když je v místnosti chladno, proto je důležité se před spánkem vhodně ochladit. Tělesná teplota by měla klesnout, než si půjdete lehnout. V teple totiž lze spát pouze stěží a spánek je v takovém případě provázen diskomfortem. Ideální teplota v ložnici by se měla pohybovat mezi 16 až 18°C. Pokud tuto hranici výrazně přesahuje, mohou vás trápit obtíže s usínáním. Vyzkoušejte několik tipů, jak se ochladit a snížit teplotu v ložnici pro příjemný spánek.

Rozprašovač

Pokud vás trápí horko v ložnici, mějte po ruce rozprašovač s vodou. Může to být třeba ten, který je používán k rosení květin, či libovolná lahvička se sprejem. Navlhčením obličeje a krku se můžete efektivně zchladit. Nejenže tím snížíte svou teplotu, ale lze tak snížit i teplotu v okolí. Kapičky vody totiž teplo využijí k tomu, aby se vypařily. Jde tak o jednoduchý krok, kterým můžete snížit teplotu v místnosti. Pokud přidáte do vody pár kapek mátového oleje, chladící účinek na vaší pokožce bude o to výraznější.

Vychlazené polštáře

Strkat polštáře do mrazáku se může zdát jako poněkud úsměvný tip, ovšem během letních veder je velmi efektivní. Stačí povlak polštáře umístit do pytlíku a na pár hodin před spaním ho dát do mrazáku. Získáte tak příjemně chladivý polštář, na němž se bude lépe usínat. Tento tip můžete využít také pro ponožky – právě teplota nohou výrazně ovlivňuje, jak se celkově cítíme. Vyzkoušejte proto zchladit svá chodidla studenými ponožkami, či si dopřejte studenou koupel chodidel před spaním.

Správné větrání

Pro udržení příjemné teploty nejen v ložnici je klíčové naučit se správně větrat. Může se zdát, že otevření okna pomůže, pokud nám je horko. Ovšem pokud je venkovní teplota vysoká, je lepší okna nechat zavřená a zatažená, aby sluníčko neohřívalo interiér. Nejlepší je počkat, až slunce zajde a teplota se o něco sníží. Pak můžete efektivně vyvětrat teplý vzduch z ložnice. Je také vhodné vytvořit průvan – nechte dveře otevřené, případně otevřete okno i na druhé straně bytu či domu, aby vzduch mohl proudit.

Vyměňte peřinu

Pro zimní a letní období byste měli mít také odlišné peřiny. Pro teplé měsíce jsou vhodné deky z přírodních materiálů. Například bavlna je prodyšná, dokáže regulovat teplotu a vlhkost, zatímco spíte. S dekou z přírodních materiálů se budete cítit více komfortně. Mnoho lidí si nedokáže spánek bez deky představit ani během veder, soustřeďte se proto alespoň na správný výběr materiálu.

Pokojové rostliny

Pokud patříte mezi milovníky pokojovek, pak pro vás tento tip nebude nic nového. Ovšem pokud jste dosud rostlinám v domácnosti nedali šanci, měli byste to napravit. Rostliny totiž dokážou efektivně snižovat teplotu. Pro své procesy využívají teplo z prostředí, vylučují pak více vody, čímž ochlazují sebe i okolí. Skvělou volbou je například tchynin jazyk, fíkus, či libovolný druh palmy.

Rychlé ochlazení

Pokud je vám horko a hledáte rychlou úlevu, nabízí se pár skvělých tipů:

  • Ochlazení pulzních bodů – jde zejména o zápěstí a krk. Pokud se v těchto oblastech budete chladit vlhkou látkou, či třeba ledem, efektivně zchladíte celé své tělo.
  • Esenciální oleje – nejenže krásně voní, ale také mají pozitivní účinky na náš organismus. Například levandulový olej vám pomůže usínat, mátový olej pak dokáže účinně zchladit.
  • Kofein, alkohol, přejídání se – návyky, které vedou k nepříjemným pocitům. Vedou k dehydrataci a zatěžují trávicí systém, což je pro spánek velmi rušivé.

Vysoká teplota v ložnici dokáže pořádně znepříjemnit usínání i samotný spánek. Díky několika praktickým tipům však můžete teplotu v místnosti zachovat na příjemné úrovni i během letních měsíců.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : léto

Komentáře k článku