Není nic lepšího než si užívat teplé letní noci lenošením na terase. Pohodlné posezení je nezbytností, ať už jde o klidnou chvíli o samotě se sklenkou vína nebo o sousedský večírek. Venkovní nábytek je stejně velkou investicí jako nábytek v domě. Proto je důležité o nábytek náležitě pečovat, abyste předešli zbytečnému poškození.
Proč zazimovat venkovní nábytek?
Péče o nábytek mimo sezónu prodlužuje jeho životnost a tím šetří i vaši peněženku. Z dlouhodobého hlediska si také ušetříte čas, protože na jaře nebudete mít tolik práce s případnými opravami a péčí o nábytek. Z estetického hlediska budou vaše stoly, židle a venkovní pohovka vypadat rok co rok jako nedotčené.
Před uskladněním venkovní nábytek vyčistěte
Aby venkovní nábytek mohl vypadat stále skvěle a zachoval si dlouhou životnost, je nezbytné ho na konci každé sezóny vyčistit. Nejsou třeba žádné složitosti, stačit bude kbelík s teplou vodou a pár kapek čisticího prostředku. Pokud jste si všimli skvrn na nábytku, přidejte malé množství bělidla. Pak už jen stačí vzít rukavice, kartáč a jemně odstranit nečistoty z nábytku.
Tuto metodu lze použít na většinu materiálů, od dřeva po plast a dokonce i kov. Pokud se však bojíte případného poškození, bělidlo můžete vynechat. Namísto toho použijte jemný prací či mycí prostředek. Vyhněte se používání vysokotlakého čističe, intenzivní tlak vody by mohl poškodit povrch nábytku.
Kromě konstrukce nábytku je třeba pečovat i o látkové doplňky. Nejlepší volbou jsou sundavací povlaky na polštáře. Díky tomu je čištění vašich venkovních polštářů mnohem jednodušší, protože je lze důkladně vyprat, aniž by došlo k poškození vložky polštáře. Prát byste je měli alespoň jednou za sezónu, ideálně ještě před nástupem zimy.
Kde a jak skladovat venkovní nábytek
Jakmile je nábytek připraven, je čas vybrat místo pro skladování. Vhodným místem je garáž. Ovšem mnoho lidí nemá dostatek prostoru, či vůbec garáž. Pokud se rozhodnete nábytek ukrýt do garáže, přesto může být vystaven nepříznivým podmínkám. Mráz a chlad se může držet i v garáži, zejména pokud jsou garážová vrata často otevírána. Ve výsledku tolik nezáleží, kam přesně se rozhodnete nábytek uschovat. Mnohem důležitější je chránit ho vhodným obalem.
Při výběru obalu na nábytek je dobré držet se několika tipů. Volte odolnou tkaninu odolnou proti vodě. Je vhodné zvolit obal, na kterém se nebude držet listí a sníh. Vhodné jsou různé přezky a popruhy, abyste zajistili přiléhavé krytí. Zabráníte tak pronikání nečistot a vlhkosti dovnitř.
Nejlepší volbou jsou pokrývky s průduchy, které zamezí vniknutí nečistot a vlhkosti, ale umožní proudění vzduchu. Je totiž důležité, aby se pod obalem nedržela vlhkost. Nábytek by mohl začít trouchnivět.
Pokud jste stále trochu nejistí, pokud jde o ponechání polštářů venku po celou zimu, můžete je na pár měsíců uschovat v interiéru. Pokud máte nedostatek místa nebo máte obavy ze škůdců nebo vlhkosti (zejména při skladování ve sklepě nebo na půdě), využijte vakuové balení. Než je zabalíte, ujistěte se, že jsou zcela čisté a suché.
Opravte poškození
I přes použití potahů a bezpečné uložení někdy bohužel může dojít k poškození či znečištění nábytku či polštářů. U dřevěného nábytku je třeba používat vhodné produkty na čištění, nezapomeňte ani na olej, který materiál ochrání a dodá mu atraktivní vzhled. Na hliníkovém a plastovém nábytku se mohou přes zimu usadit nečistoty – stačí ho opláchnout zahradní hadicí. S příchodem sezóny je vhodné nábytek opět vyčistit, jako jste to udělali před zazimováním.
Díky zazimování zahradního nábytku ho udržíte ve skvělé kondici. Nejlepší je nábytek uskladnit uvnitř, třeba v garáži. Vždy je dobré ho překrýt ochrannou vrstvou, abyste předešli poškození. Na jaře pak jen stačí nábytek očistit a bude vypadat jako nový, připravený na novou sezónu.
Zdroj foto: www.freepik.com