close
obrázek_2022-12-18_221000631

Fialky patří mezi jedny z nejoblíbenějších pokojových rostlin, které zároveň mají i jiná využití. Jsou to nenáročné rostlinky, jejichž pěstování zvládne i pěstitelský začátečník. A budete-li vědět, jak na ně, krásně barevně vám pokvetou po celý rok.

Fialky takové, jak je známe, se odborněji řadí mezi tzv. africké fialky, latinsky Saintpaulia ionatha. Nejobvyklejší barvy květů bývají fialová, růžová, bílá či modrá. Krásně tak dokážou ozdobit jakýkoliv interiér a domácnost. Zároveň se liší i co do velikosti se týče a tvaru květů.

Umístění fialek

Fialkám se daří na světlých místech, kam doléhá sluneční svit. Ideální volbou bývají parapety oken umístěné na východ či západ. Avšak dejte pozor na průvan, ten vyloženě nesnáší. Pokud ji nemůžete dopřát světlé prostory, polostín je pro fialku také snesitelný. Fialka potřebuje na sebe dostat rovnoměrně stejnou dávku slunečního záření. Proto by měla být pravidelně otáčena, aby se dostalo na každou její stranu.

Teploty, při kterých se jí nejvíce daří, jsou mezi 19 a 24 °C. Dokáže zvládnou i pokles na 15 °C, nicméně ne dlouhodobě. Klesne-li takto teplota, je vhodné snížit i četnost a objem zalévání. Během zimních měsíců je potřebné ji dopřát více světla nežli poskytuje světlo denní. Proto bychom v místnosti měli svítit a nenechat ji v tomto období napospas pouze dennímu světlu. Její růst a květy ovlivní i světlo umělé.

Správné zalévání

Odstátou vodou, nejlépe do dobu alespoň 12 hodin, květiny zaléváme buď přímo pod jejich listy, nebo do misky pod květináčem. V žádném případě se nezalévají listy, ty by pak měly tendenci hnít. Pro květiny tohoto typu se skvěle hodí konývka s dlouhým koncem pro zalévání. Zaléváme mírně, nikdy by směs neměla být zcela nasáknutá. Po zalití ji necháme proschnout dle potřeby. Pokud by se náhodou přelila, je lepší ji přesadit do jiné směsi, která bude suchá.

Fialkám se nedaří vyloženě v suchém prostředí, proto jistě ocení výdobytky jako je zvlhčovač vzduchu či takový odpařovač.

Substrát pro fialky

Klíčový je též vhodný substrát. Měl by být spíše lehčí, určený pro takovýto typ pokojových květin. Substrát by taktéž měl být spíše kyselejšího charakteru s kvalitní rašelinou. Nikdy by se neměla pro fialky používat směs přímo ze zahrad. Nevíte-li si rady, v zahradnictví či květinářstvích jistě rádi a vhodně poradí.

Hnojivo na fialky

I hnojivo je pro rostliny důležité, a to v pravidelných dávkách. Kdy se pozná ten správný moment na hnojení? Určitě je to ten čas, kdy přestane kvést a listy zežloutnou nebo dokonce začnou celkově opadávat. To zdůrazňuje, že má nedostatek potřebných látek.

Hnojiva jsou dostupná v obchodech se zaměřením na rostliny anebo je možné si ho z běžně dostupných surovin, které většinou máte u sebe doma, vyrobit. Pořídíte-li ho v obchodě, zvolte to tekuté.

  • Výborná je citrusová kůra. Citrusy jsou samy o sobě producentem řady živin a vitamínů. Slupka se nakrájí najemno a zalije se vroucí vodou. Pak se nechá louhovat, a to alespoň po dobu 24 hodin.
  • Černý čaj je další favorit. Na směs se nasypou čajové lístky, které po zalití uvolňují určitý typ látek, pro rostlinu užitečných.
  • Cibulové slupky a odvar z nich se dá taktéž použít. Louhovat, přecedit a nalít k fialce v ten, kdy je odvar připraven. Rozhodně si ho neponechávejte po delší dobu, je nutné ho ihned spotřebovat.

Množení fialky

Množení fialek je velice jednoduchý proces, hravě si s ním poradí každý pěstitel, i ten méně zkušený. Z fialky stačí odstřihnout jeden lístek a umístit ho do nádoby s menším množstvím vody. Stonek by neměl být příliš dlouhý, postačí jen pár centimetrů. Až má stonek kořeny, zasadí se do nádoby s doporučeným substrátem.

Také doma pěstujete fialky?

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : pěstování

Komentáře k článku