close
Spolupráce

Kvalitu nábytku nejde poznat na první pohled. Buďte informovaný zákazník a nenaletíte

nabytek

V dávnějších dobách nebylo třeba o kvalitě nábytku příliš diskutovat. Prakticky všechen se vyráběl z masivního dřeva, tedy o kvalitě rozhodovalo především použité dřevo a řemeslné zpracování. Dnes je nábytek z masivu spíše výjimkou, jelikož jeho cena řadu lidí odradí. Jak se tedy dá poznat, že kupujete kvalitní výrobek a že postele nebo police vydrží a budou vám dlouho sloužit?

Při nákupu nábytku zdaleka nestačí posoudit jen vzhled, barvu anebo rozměry. Podobně jako i u jiných výrobků bychom se měli také zajímat o jeho funkčnost nebo použitý materiál. Jenže to může být složité, pokud se v dané problematice příliš neorientujete. Co znamená lamino, fóliovaná MDF deska nebo HPL – vysokotlaký laminát – to většina z nás vůbec netuší.

Udělejte si jasno v materiálech

Klíčem je tedy zaměřit se na použitý materiál a zjistit, co od něj vlastně můžete čekat. Pokud se bude jednat o malé odkládací stolky, nebude pevnost asi tak zásadní, ale třeba obývací stěny by měly být vyrobeny skutečně solidně, jinak se můžete dočkat nepříjemných překvapení.

Deskový materiál je obvykle označen zkratkami DTD, LTD, MDF nebo HDF. Liší se hrubostí dřevěné drti, hustotou nebo použitým typem pojiva a dle toho je také vyrobený nábytek odolný, pevný nebo pružný. Doporučujeme proto seznámit se s tím, z čeho je daný materiál tvořen a jaké vlastnosti je možné od něj očekávat. Díky tomu budete také lépe schopni posoudit, zda je cena odpovídající nebo nikoliv.

Nestyďte se ptát

I při nákupu nábytku je třeba si uvědomit, že konkurence je veliká a každý výrobce si chce zákazníka udržet. Proto se nebojte ptát, žádat informace a nenechte se odbýt. Kvalitu není možné poznat na první pohled. O vlastnostech materiálu, jeho odolnosti nebo trvanlivosti by vás proto vždy měl pečlivě informovat právě prodejce. Na základě takových informací se pak snadno můžete rozhodnout, zda dává větší smysl dát přednost kvalitnímu nábytku, který dlouho vydrží, nebo naopak zvolit ten levnější s tím, že jej třeba za pár let vyměníte. Pokud jde o větší investice, jak jsou třeba pohovky a gauče, je třeba vše pečlivě zvážit, protože měnit prosezený gauč po 3 letech skutečně nikdo nechce.

Zdroj obrázku: Pixabay

Komentáře k článku