close
Young,Woman,In,White,Sweater,Lying,On,The,Bed,And

Home office je oblíbeným způsobem práce, který umožňuje fungovat odkudkoli a kdykoli. Pracanti si díky domácí kanceláři mohou organizovat čas podle sebe – zde ale číhá nebezpečí jménem prokrastinace. Jak práci remote zvládat a zůstat produktivní, i když je zrovna potřeba dát prádlo do pračky nebo vyklidit myčku?

1.    Ranní rituály

Vytvořte si své vlastní ranní rituály, které vám pomohou nastartovat koncentraci a dostat se do flow. Například si po snídani uvařte čaj, při kterém si v klidu přečtete všechny čerstvé e-maily.

2.    Pořádek na pracovišti

Na konci pracovního dne nebo před jeho začátkem si nezapomeňte uklidit pracovní plochu. Binec y vás zbytečně rozptyloval. Ideálně udržujte na stole pořádek průběžně během dne.

3.    Rozvrh

Než začnete se samotnou prací, sestavte si plán a denní rozvrh. Rozdělte si úkony na dopolední a odpolední. Pokud potřebujete na poštu nebo nákup, tyto činnosti v rozvrhu také zmiňte.

4.    Seznam cílů

Do svého pracovního plánu zahrňte i týdenní a měsíční cíle. Potřebujete splnit určitý počet odpracovaných hodin, ale musíte k lékaři? Zaznamenejte si do seznamu cílů, že si promeškané hodiny napracujete následující den.

5.    Vymezení času

Určete si, kolik času strávíte s konkrétním úkonem. Jestliže nemáte svůj den, rozhodně si zbytečně nelámejte hlavu nad zadáním a přejděte k řešení něčeho dalšího.

6.    Revize času na dokončení úkolů

Průběžně revidujte, zda dané úkoly stíháte dokončit do deadlinu, a pokud tomu tak není, neváhejte informovat své nadřízené či klienty nebo jiné odpovědné osoby.

7.    Udržování kontaktu

Udržujte kontakt s kolegy i klienty. Sjednejte si pravidelné schůzky nebo si dopisujte v průběhu dne. Sociální propojení vám pomůže udržet se v aktivním a produktivním módu.

8.    Pořádek v archivaci

Splněná zadání si řádně archivujte do složek a kategorií, abyste se v odvedené práci orientovali a měli přehled. Nikdy nevíte, kdy bude potřeba sáhnout do souborů a vyštrachat starší úlohy.

9.    Plánované přestávky

Nezapomeňte pravidelně a plánovaně odpočívat. Podle studií je nejefektivnější takzvaná metoda Pomodoro (25 minut práce, 5 minut odpočinku). Během krátkých přestávek si stihnete udělat čaj, kávu či naplnit pračku. Na oběd a svačinu si dělejte přestávky o něco delší.

10. Stanovení pracovní doby

Vymezte si pracovní dobu podle toho, jaké máte úkoly, povinnosti a kolik energie. Vytvořte si na svém notebooku upozornění, které vám připomene, že už je na čase počítač zaklapnout.

Zdroj obrázku: Chiociolla / Shutterstock.com

Komentáře k článku