close
obrázek_2022-12-28_113517084

Připravujete dětský pokoj pro nový přírůstek v rodině nebo vás čeká rekonstrukce pro předškoláka? Dbejte na výběr výmalby i hlavních prvků. Zejména na barvě skutečně záleží. Podpořte ve vašich dětech to, co je opravdu nutné, barvy vám k tomu pomohou.

Proč je výběr tak důležitý?

V dětském pokoji se odehrávají nejrůznější procesy z dětského života. Mnoho času v něm děti tráví o samotě, rozvíjí vlastní fantazii a přemýšlejí nad věcmi, které vás možná ani nenapadnou. Děti se v pokoji potřebují soustředit na domácí úlohy a učení, proto by prostor měl podporovat jejich koncentraci. Zároveň by ale pokoj měl působit také hravým způsobem pro rozvoj fantazie. Důležité také je, aby prostor a barvy v něm přinesl i klid a prostor pro odpočinek.

Jak vymalovat pokoj pro novorozence?

Připravujete pokoj pro vaši novou lásku života? Pak určitě sáhnete po jemných tónech a barevná škála nebude příliš pestrá. A děláte dobře. Ostré barvy mohou miminku přinést neklid a nebezpečí. V pokoji s ostrou žlutou barvou děti často pláčou, v sytě červené zase nedokážou dobře a dlouho spát. Probuďte ve vašich dětech klid, bezpečí a hravost.

Dostatek dobré nálady a klidu pro spánek rozvinete jemnými zóny v pastelových odstínech. Skvělou volbou je béžová výmalba s prvky jemných tónů modré, růžové nebo zelené barvy. Důležité jsou také doplňky, které do místnosti také hodně mluví. Jedná se především o závěsy, nábytek nebo větší plochy na podlaze. Koberec a závěsy slaďte do stejné barvy, dobrou volbou bude jemná levandulová, jemně růžová nebo zelená barva.

Samolepky na zeď

Často se v dětských pokojích objevují také roztomilé nálepky na zdech, ty jsou krásnou dekorací i pomocníkem pro rozvoj dítěte. V dnešní době existuje na trhu mnoho samolepek na zeď, které jsou jemné s romantickým nádechem. Můžete použít samolepky zvířátek nebo květin, vyrábí se v pastelových tónech. Vyberte ty, které se hodí k celkovému stylu pokojíčku a nalepte je do míst, kde na ně uvidí i vaše miminko. Dobrým místem je například zeď u přebalovacího pultu nebo u koberce tam, kde si hrajete na zemi.

Pokoj pro předškoláky

Dětský pokoj pro dítě ve věku kolem tří let by měl být opravdu promyšlený, v tomto věku totiž děti rozvíjejí vlastní osobnost a povahové rysy. Barvy v pokoji proto velmi souvisí s jeho rozvojem, mají totiž na osobnost člověka značný vliv. Pokud je vaše dítě velmi aktivní a chcete, aby se neučilo také klidu a mírného životního stylu, zvolte fialovou, modrou nebo zelenou barvu v celé škále tónů. Tyto barvy dokážou snížit puls a uklidnit každého, kdo v takovém pokoji žije.

Pro pasivnější děti, které naopak potřebujete vyburcovat k větší akci nebo v nich probudit hravost, aktivitu a více energie do života, potřebujete výmalbu v živějších odstínech. Zvolte teplejší odstíny barev, například jemná červená nebo oranžová barva budou skvělým pomocníkem k aktivitě vaší ratolesti. Můžete zvolit také růžovou nebo meruňkovou barvu. Žluté tóny barev zvolte v případě, že potřebujete podpořit chuť k jídlu.

Školní děti a jejich pokoj

S nástupem do školského režimu je čas na změnu celého dětského pokoje. Vedle pořízení psacího stolu a prostoru na učení jistě zvolíte i nové barvy do celého pokojíčku. V tomto věku již dítě samo ví, jakou barvu má nejraději, proto se nezapomeňte zeptat na jeho názor a snažte se vybírat společně.

Pro podporu bdělosti, soustředění se při učení a dělání domácích úkolů zvolte zelenou nebo modrou barvu. V koutě psacího stolu bude skvěle vypadat mátový nebo mechový odstín. Takto poměrně výraznou barvu doplňte bílou na opačné straně pokoje, dodáte dostatek světla celému interiéru. Nezapomeňte na hravé tóny barev u závěsů i dekorací.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : barvydětský pokojvýmalba

Komentáře k článku