close
Spolupráce

Variabilní půdorys a horizontální okna naplánuje architekt. Inspirujte se v Brně

Luxury,Front,Room,With,Window,Overlooking,The,Garden

Milujete účelnost a volný prostor? Pak jste vhodnými adepty pro moderní funkcionalistickou domácnost, kterou vám nadesignuje architekt. Brno je kolébkou těchto praktických a hospodárných staveb už od 20. let minulého století. Některé architektonické skvosty z této éry jsou dokonce veřejnosti přístupné. Uvidíte v nich šikovné stavební prvky, které uplatníte i ve vlastním bydlení. Teď si konkrétně probereme přednosti velkých oken a variabilních obytných ploch.

Co získáte, když pro vás pracuje architekt. Brno si vezměte jako vzor

Než si objasníme dva slíbené stavitelské prvky, vysvětlíme si hlavní přínosy činnosti, kterou nabízí architekt Brno. Právě toto Jihomoravské město můžete totiž využít k prohlídce nových i původních funkcionalistických budov, kde si uděláte obrázek o výhodnosti této spolupráce. Za služby architekta sice zaplatíte nad rámec běžných stavebních výdajů, ale ve skutečnosti jde o vratnou investici.

Ve dvacátých letech minulého století bývalo dobrým zvykem, že vám odborník vaši domácnost nejprve nakreslil a následně se postaral o její realizaci včetně zařízení interiéru. Soudobé počítačové vizualizace ve 3D vypadají na rozdíl od původních skic jako opravdové fotografie. Prohlédnete si na nich budoucí dům zvenku i zevnitř, jako by už stál. Jakmile si s architektem odsouhlasíte detaily, tak vám stejně jako jeho předchůdci zajistí projektovou dokumentaci, úřední povolení a dohlédne na stavební firmu.

Tímto způsobem předejdete řadě komplikací, které se při rezignaci na služby architekta řeší k vaší vlastní škodě až v budovatelské fázi. Bohužel tak dochází k polovičatým technickým řešením, která pak v součtu spolykají více financí, než kdybyste od začátku zaměstnali architekta, ať už žijete v Brně nebo v jiném městě.

Chtějte volný půdorys, ať se dá vnitřek domu upravovat

Dnešní moderní architektonický styl vypadá v mnoha ohledech jako legendární funkcionalismus, který vznikal před jedním stoletím. Byl tudíž ovlivněn válečnými časy a snažil se vyhovět ekonomickým nárokům, aby neplýtval prostředky majitelů nemovitostí. Nejspíš proto se tak dobře hodí i do dnešních časů.

Jako velmi praktický se jeví takzvaný volný půdorys, kdy konstrukce domu umožňuje rozdělovat jednotlivá patra příčkami, které nejsou nosné. To znamená, že je v případě potřeby můžete klidně zase zbourat a postavit si nové pokoje jinak. Toto řešení je výhodné pro mladé lidi, kteří chtějí založit rodinu nebo už vychovávají malé děti. Logicky si vybudují bydlení vhodné pro sebe, ale díky variabilnímu půdorysu si může jejich potomstvo interiér časem přizpůsobit úplně jinému životnímu stylu.

Horizontální okna – to je minimální bariéra mezi vnitřkem a venkem. Najdete je v Zemanově kavárně

Další výhoda jednoduché skeletové stavby spočívá v uplatnění velkých oken po celé její šířce. Právě toto řešení se těšilo velké popularitě již během počátečního vývoje funkcionalismu. Ukázkovou práci architektů s prosklenými plochami si můžete v Brně prohlédnout například v Zemanově kavárně.

Tato budova vyrostla v roce 1926 v srdci moravské metropole podle návrhu architekta Bohuslava Fuchse, který v Brně vícekrát uplatnil velká okna v kovových rámech. Ta se pak v létě jednoduše zasunula a vnitřek obydlí přecházel do okolní zeleně.

Po demolici původní Zemanovy kavárny v 60. letech minulého století, došlo v 90. letech ke stavbě její repliky podle dobových fotografií. Uvažujete-li tedy o praktické a zároveň vkusné domácnosti, vypravte se tam na kávu a dortík a prozkoumejte budovu zvenku i zevnitř.

Až si budete u vašeho architekta objednávat velká horizontální okna, která vás učarují ve funkcionalistickém Brně, chtějte je mít orientované na jih. Dnešní technologie zasklívání sice dbá na energetickou úspornost, přesto se vyplatí dodržovat osvědčené triky předků. Ti umisťovali největší prosklené plochy tak, aby jim slunce v zimních měsících během dne přitápělo. Tím vykompenzovali tepelné ztráty způsobené samotnými okny. Nejmenší otvory se oproti tomu dělají do severní fasády a přesně této koncepci pak odpovídá i vnitřní rozložení místností. Obývák tedy budujte na jihu a komorám vyčleňte sever. Přejeme vám šťastnou ruku, až si budete vybírat architekta nejen v Brně.

Zdroj obrázku: Shutterstock

Komentáře k článku