V prvním díle jsme vám představili tipy pro lepší bydlení. Není přece nic horšího, než krásně vybavený pokoj zanedbávat, protože se v něm necítíte úplně nejlépe. Podívejte se s námi, co pomůže dětskému pokoji, jaká pravidla platí pro obývací pokoj a co všechno snese sociální zařízení a toaleta.
Obývací pokoj míří k jihu
Asi jako všichni, trávíme v obývacím pokoji většinu času. Měl by to být pokoj odpočinku, společných chvil, a proto jej orientujte na jih až jihozápad. Prodloužíte tím přísun slunečních paprsků až do pozdního večera. V zimě se budete těšit z dostatečného prosvětlení a vyhřívání. Pokud je vám opravdu horko v parných letních dnech, spolehněte se na klimatizaci. A pokud váš obyvák směřuje jinam? Použijte světlejší barvy, které lépe odrážejí světlo, a nezahlcujte místnost zbytečným nábytkem.
Kam s dětským pokojíkem
Dětský pokoj je centrální místnost pro vaše ratolesti, které si zde hrají, učí se, spí a tráví téměř celý den. Pokojíček by měl nabídnout dostatek tepla a světla, a proto volte umístění spíše na jih. Orientace na východ sice dítko probudí sluncem, ale neposkytne dostatek tepla a západ oproti tomu prosvětlí místnost až odpoledne a večer. Do dětského pokoje volte spíše světlejší odstíny a vícezdrojové umělé osvětlení. Pracovní stůl by měl stát u okna, aby vaše děti využili maximum přirozeného světla. Naopak na postel by sluneční světlo nemělo dopadat téměř vůbec. Pracovnu orientujte na sever až severovýchod a to kvůli rozptýlenějšímu světlu.
Toaleta – kam s ní
V mnoha bytech je sociální zařízení umístěno do prostor bez okna. Umístění toalety i koupelny je vlastně vždycky správně. Většinou to ani neovlivníme. Ale pokud už okno v koupelně máte, mělo by směřovat na sever až západ. Pokud ale koupelnu s oknem nemáte, nevadí. Pomůže vám velké zrcadlo k odrážení světla.