close
obrázek_2023-04-24_084006942

Když do našich životů vtrhnul internet, nikdo si z počátku nedokázal představit, jak moc je ovlivní. Postupně se začal více prosazovat, vznikly sociální sítě a potřeba lidí sdílet své zážitky a názory s přáteli. Internet je běžnou součástí mnoha zaměstnání. Kromě nich se s ním ale setkáme také v rámci inteligentních systémů, které se využívají v domácnostech. Jak si zařídit inteligentní domácnost?

Nikoliv luxus, ale běžná záležitost

Inteligentní domácnosti se dnes již nepovažují za luxus, ale spíše za nutnost. S moderními technologiemi, jako jsou internet a umělá inteligence, se dá dnes zcela jednoduše vytvořit plně automatizovaná domácnost, která dokáže řídit a monitorovat mnoho různých systémů.

Když mluvíme o inteligentních domácnostech, myslíme tím domy, které jsou vybaveny různými senzory, kamerami a zařízeními, které umějí automaticky řídit osvětlení, topení, klimatizaci a mnoho dalšího. Tyto systémy se řídí pomocí mobilní aplikace, která umožňuje uživateli ovládat všechny zařízení v domě na jednom místě, a to velmi často prostřednictvím mobilního telefonu.

Inteligentní domácnost pomáhá uspořit energie, jelikož senzory dokážou automaticky reagovat na různé podněty v bytě i mimo něho, a optimalizovat tak jejich spotřebu. Například senzor umístěný v místnosti dokáže zjistit, zda se v ní někdo nachází, a podle toho řídit topení nebo klimatizaci.

Lepší bezpečnost

Jedním z největších přínosů inteligentních domácností je zlepšení bezpečnosti v domě. Inteligentní kamery a senzory jsou schopné detekovat pohyb v domě a upozornit majitele domu na potenciální nebezpečí – třeba nevítanou návštěvu zloděje. Pokud se v domě děje něco nekalého, majitel domu bude okamžitě informován prostřednictvím mobilní aplikace, protože inteligentní zabezpečovací systémy umožňují uživatelům sledovat svůj dům z dálky.

Inteligentní osvětlení umožní rychle a snadno změnit světelné scény a nastavit správné osvětlení pro nejrůznější aktivity v domácnosti. Například si můžete nastavit světelnou scénu pro romantickou večeři ve dvou, která vytvoří příjemnou a intimní atmosféru.

Inteligentní domy jsou navrženy tak, aby byly plně automatizované a integrované do jednoho, obvykle bezdrátového systému. Tyto budovy jsou navrženy tak, aby byly plně řízené pomocí hlasových příkazů nebo mobilní aplikace a aby umožňovaly úplnou kontrolu nad všemi zařízeními v domě.

Inteligentní systémy v kuchyni

Mnohé inteligentní systémy nacházejí uplatnění i v prostředí kuchyně a přípravy a uchovávání jídel. Dnes už není problém koupit chytrou ledničku, která dokáže pomocí smartphonu nastavit požadovanou teplotu nebo expresní diagnostiku.

Dalším elektrospotřebičem, který se vyrábí i v inteligentní verzi, je automatický kávovar. Ovládá se pomocí aplikace skrze Wi-Fi nebo Bluetooth. Lze ho připojit do centrální jednotky systému inteligentní domácnosti. Díky aplikaci si můžete nastavit přípravu pestré nabídky specialit z kávy. Je libo espresso nebo raději si dáte k snídani překapávanou kávu? Řekněte to svému kávovaru.

Na podobném principu fungují i chytré trouby, u nichž si prostřednictvím aplikace na dálku nastavíte program pečení. Zde je výhodou třeba možnost odloženého startu, díky kterému je možné vyrazit ven, užít si výlet a po příchodu domů se pustit do připraveného jídla.

I když se může zdát, že inteligentní domácnost je stále v počáteční fázi vývoje, ve skutečnosti v této oblasti pokračuje výzkum rychlým tempem. Očekává se, že bude mít stále větší význam v budoucnosti. Inteligentní domácnost totiž poskytuje uživatelům větší pohodlí, bezpečnost a úsporu energie, což je důvod, proč se stávají stále populárnější.

Jak jste na tom vy s využíváním inteligentních systémů v domácnosti? Věříte jim?

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : domácnostinteligentní domácnostinternetzabezpečení

Komentáře k článku