close
obrázek_2023-04-20_192856110

Běžnou součástí zahrad okolo rodinných domů je trávník. Velmi často se setkáváme s jeho pěstěnou formou, tzv. anglickým trávníkem, který je pravidelně sekaný bez jediného plevel. Vytváří tak celistvou plochu a bývá chloubou jeho majitelů. Dosáhnout jeho vynikajícího vzhledu však vyžaduje značnou péči, ke které je třeba také vertikutátor. Co je to a na co se používá?

Jak pěstovat anglický trávník

Trávník je možné považovat za prvek zahradní architektury a dá se s ním různě pracovat a vytvářet zajímavá zákoutí, doplněná okrasnými květinami, keři i stromy. Dohromady pak tvoří celistvou kompozici zahrady a dodává jí charakteristický ráz. I když by se na první pohled chtělo říct, že práce okolo trávníku spočívá jen v jeho kosení, pravda je to jen napůl. Kromě sekání je totiž nutné také trávník pravidelně hnojit a provzdušňovat.

Vzhled anglického trávníku lze docílit jen pravidelnou poctivou péčí. Pokud patříte mezi jeho příznivce, měli byste mít ve své výbavě vertikutátor, jenž se používá k prořezávání trávníku. S jeho pomocí se odstraňují zplstnatělé zbytky trávy, plevelů, mechu.

Zároveň dochází k provzdušnění vrchní vrstvy půdy, čím se zlepší příjem živin, vlhkosti a vzduchu. To má na růst trávník příznivý vliv, protože hlouběji koření a je pevnější. Díky vertikutaci se trávník omladí, jelikož podporuje tvorbu nových výhonků.

Vertikutační hrábě

Na malé pozemky s trávníkem do velikosti asi 200 m2 postačí si pořídit vertikutační hrábě, které bývají vyrobené z odolného kovu. Upevněné jsou na dřevěné násadě a pomocí jich je možné se pustit do provzdušňování trávníku. Mají totiž na sobě ostré hroty, které ho prořezávají.

Kromě nich je možné použít provzdušňovač trávníku na obuv. Jedná se o praktické návleky na boty, kterými se po trávníku chodí, a tím dochází k prořezávání. Na větší plochy toto mechanické nářadí nestačí a je vhodnější si pořídit elektrický nebo benzínový stroj – vertikutátor, jenž šetří čas i práci.

Elektrický nebo akumulátorový vertikutátor

Tento typ vertikutátoru disponuje motorem, o němž je možné říct, že je prakticky bezúdržbový. Kdo má doma elektrickou sekačku na trávu, tak si pořídí i elektrický vertikutátor. Je určený spíše pro menší zahrady a jeho úhel záběru je omezený délkou přívodního kabelu.

Alternativou je akumulátorový vertikutátor, jehož výhodou je, že nepotřebuje přívodní kabel. Na druhou stranu je ho nutné nabíjet. Nabízí ale snadnou obsluhu a dobrou mobilitu, která je podobná, kterou má benzínový vertikutátor.

Elektrické vertikutátory mají v sobě elektromotor nejčastěji s výkonem do 1 600 W. Díky tomu zvládnou ošetřit plochy do 800 m2. Je třeba si uvědomit, že vyšší výkon stroje neznamená zpracování větší plochy zahrady. Výkon ovlivňuje především rychlost práce. Je-li vaše zahrada větší než uvedená plocha, je třeba si pořídit benzínový vertikutátor s výkonem vyšším než 1 800 W.

Benzínový vertikutátor

Tento stroj s benzínovým motorem si hravě poradí se členitým terénem. Je-li opatřený pojezdem, tak s ním zvládnete ošetřit i opravdu velké plochy trávníku. Má ale vyšší hmotnost (20 až 30 kg), což pro někoho nemusí být právě jednoduché na ovládání. Také je náročnější na údržbu, a to právě kvůli benzínovému motoru, jenž vyžaduje pravidelně doplňovat motorový olej. Po použití je pak nutné očistit nože a válec.

Jak používat vertikutátor

Udržovaný trávník lze provzdušnit do hloubky asi 3 milimetrů, u zanedbaného je třeba jít až do hloubky 5 milimetrů. Pracujete stejným tempem po celé ploše trávníku. Když se podíváte na své dílo, můžete být zhrozeni jeho vzhledem, kdy trávník vypadá poněkud děsivě. Nebojte, jeho krása se mu vrátí do 14 dnů. Během této doby trávník doroste.

Líbí se vám pěstěný anglický trávník, nebo dáváte přednost spíše jeho přirozenému vzhledu?

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : trávníkvertikutační hráběvertikutátor

Komentáře k článku