close
no thumb

Cliff-Building-Sea-House-Corsica-France-480x640Druhé bydlení u nás bylo po dlouhá desetiletí spojováno především s chatařením a chalupařením. Chatu nebo chalupu má v Česku až 40 % ekonomicky aktivních lidí. V posledních letech se ale trendy týkající se rekreačního bydlení mění.

Není na tom nic neobvyklého, Česko se jen přibližuje ostatním západoevropským zemím. Chataření a chalupaření přesto zůstává v Česku nejrozšířenější. Ostatně Češi spolu se Švédy vlastní vůbec největší počet rekreačních nemovitostí ve své zemi.

Stále více Čechů si ale pořizuje rekreační nemovitosti v turisticky atraktivních oblastech v zahraničí. Především pak u moře nebo na horách. O rozšíření povědomí o tomto jevu se postarali především Britové, kteří si již před několika desítkami let začali ve velkém kupovat nemovitosti ve Španělsku, do kterých se poté často stěhovali na důchod. Více se o fenoménu investování do zahraničních realit můžete dozvědět například na stránkách www.rellox.cz.

Pro Čechy se nejatraktivnější stalo především Chorvatsko. Statisíce Čechů vyráží každoročně na Jadran za dovolenou.Vzhledem ke geografické blízkosti, příznivým cenám a dobré znalosti prostředí se jedná o logickou volbu. A jak takové druhé bydlení vypadá? Podívejte se na nabídku nemovitostí v Chorvatsku, díky které si můžete udělat představu o rozmanitosti nabízených nemovitostí.

Při pořizování druhého bydlení je důležitý také styl. Zatímco v Česku se vedle tradičních chat, často stavěných svépomocí, k rekreaci využívá především starých venkovských chalup, ke stylovým a velmi oblíbeným stavbám patří také roubenky.

Nejinak je tomu i při koupi druhého bydlení v cizině.Při pořizování rekreační nemovitosti v alpských zemích jsou proto lákavé především typické alpské chalety. Naopak u moře vládne především charakteristický středomořský styl. Ten přináší atmosféru uvolněnosti a pohodového životního stylu. Vyznačuje se jednoduchosti, praktičností a maximálním pohodlím. Staví především na světlých barvách a přírodních materiálech. V detailech se pak bydlení odlišuje podle toho, zda se nachází v Řecku, Španělsku nebo třeba Francii, protože každá země i region přinášejí v oblasti bydlení své osobité rysy.

Zvláštní kouzlo má také Toskánsko, kde najdete staré kamenné domy usazené do nádhernéstředomořské krajiny plné lesů, vinic a olivových hájů. Z Prahy je to přitom do tohoto italského ráje pouhých 1100 kilometrů.Jedinou nevýhodou takového rekreačního bydlení je, že se vám bude obtížně vracet zpět domů.

Ostatně vzdálenost, jakou je potřeba při cestě za rekreací urazit je jedním z kritérií, ke kterým je při pořizování druhého bydlení třeba přihlížet. Snadná dostupnost automobilem je samozřejmě výhodou, na druhou stranu v době nízkonákladových leteckých společností může být někdy cesta letadlem přeci jen rychlejší, pohodlnější a přitom cenově srovnatelnou variantou.

Komentáře k článku