Třídění odpadu by se mělo v dnešní době stát už naprostou samozřejmostí. Bohužel se ale najde stále řada domácností, které netřídí. A možná není na vině ani tolik jejich lenost, jako spíše neznalost a předsudky. Třeba se domnívají, že třídění je složité, vyžaduje hodně práce a ve výsledku k ničemu není. Opak je ale pravdou a my vám dnes ukážeme, jak na efektivní třídění v domácnosti pro každého.
Proč třídit?
Třídění odpadů není složité a umožňuje opětovné využití řady surovin, které by jinak zcela bez užitku skončily na skládce, kde by se jen rozkládaly skutečně dlouhou dobu. Díky recyklaci lze tyto druhy odpadu velmi dobře zpracovat a šetřit přírodu i naše zdraví.
Ekologická domácnost
Cílem by samozřejmě mělo být nejprve minimalizovat samotnou produkci odpadu. Můžete začít třeba tím, že budete používat méně jednorázových obalů nebo nebudete kupovat výrobky s vysokým podílem odpadu. Zcela minimalizovat odpad však není možné, a proto je nezbytné se jej naučit alespoň co nejlépe a nejefektivněji třídit.
Jak třídit v domácnosti?
Nejprve se ujistěte, že vaše obec nabízí kontejnery na tříděný odpad. Pak už stačí si jen doma nachystat čtyři samostatná sběrná místa (koše), abyste do nich mohli odkládat tři základní druhy odpadu – směsný, plastový, skleněný a papírový odpad.
Modrý kontejner – papír
Papír, s výjimkou papíru znečištěného nebo již recyklovaného papíru, se dá snadno opakovaně použít. Proto do modrého kontejneru můžete házet všechny papírové obaly, krabice, kartony, noviny, časopisy, kancelářský papír nebo reklamní letáky. Naopak do kontejneru nepatří znečištěný, mastný nebo potažený papír, použité kapesníky nebo papírové obaly od potravin a kartonové obaly od nápojů.
Zelený kontejner – sklo
Struktura křemičitého je skvělá v tom, že umožňuje jeho opětovné tavení a přetavování, díky čemuž můžete znovu získat kvalitativně velmi podobný výrobek. Do kontejnerů na sklo tedy můžete vkládat nevratné skleněné lahve, skleněné nádoby, střepy nebo různé kosmetické lahvičky na sklo se speciálním povlakem, autoskla, porcelán nebo pozlacené a postříbřené sklo.
Žlutý kontejner – plast
Plasty dnes obvykle tvoří největší podíl tříděného odpadu z domácností. Dobře recyklovat se dají především termoplasty, které tvoří většinu obalových systémů. Do kontejneru tedy můžete dávat plastové lahve, čiré a barevné fólie, tašky, sáčky, kbelíky a lahve na kosmetiku nebo čisticí prostředky. Recyklace plastů je však oproti sklu a papíru nejnáročnější a musí se provádět v několika fázích. I proto není vždy lehké zrecyklovat vše, co spotřebitelé do plastu hodí. Není dobré dávat tam plast, který byl kontaminován toxickým produktem, dále gumové výrobky nebo různý stavební odpad.
Klasická popelnice – směsný odpad
Plastové popelnice, které vám stojí přímo před domem, jsou určeny na tzv. směsný odpad. Takový odpad nelze znovu použít. Obvykle skončí buď ve spalovně nebo na skládce. Snahou domácností by mělo být minimalizovat množství takového odpadu. To se snadno udělá i tak, že budete každý vyhozený produkt analyzovat a klidně i rozebrat na jednotlivé části, které se dají samostatně recyklovat. Je to sice práce navíc, ale v porovnání s tím, kolik pozitivního tím můžete dosáhnout, je to skutečně maličkost, kterou by měl zvládat každý z nás.
Třídění snadno a rychle
Aby se vám třídilo dobře, je ideální mít všechny kontejnery blízko vedle sebe a klidně na nich mít uvedeno, co do nich patří a nepatří. Tak pomůžete i každému, kdo k vám třeba jen přijde na návštěvu a bude chtít koš použít. Pokud máte ve vaší obci nedostatek kontejnerů na recyklovaný odpad, je vhodné oslovit přímo radnici, která může v tomto směru snadno jednat a obstarat více nádob nebo je umístit na výhodnější místo.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay