close
electrician-1080554_640

Po pravdě řečeno, pokud nemáte odpovídající odborné vzdělání, neměli byste s elektřinou moc koketovat. Nebo si alespoň na realizaci elektroinstalace dohodněte nějakého šikovného elektrikáře, ať po vás práci průběžně kontroluje, aby to fungovalo a abyste vůbec prošli revizí. Bez té se totiž stejně neobejdete.

Než se pustíte do práce, musíte se seznámit s řadou norem (ČSN 33 2000, ČSN ISO 3864:1995 (01 8010), ČSN 33 0010:1982, ČSN EN 60529 (33 0330), ČSN 33 1500:1990 a ČSN 33 2130:1983). Bez těch to taky nepůjde. Z nich například zjistíte, kudy po zdi tahat rozvody, kam umístit elektroinstalační krabice apod. Věci dané zákonem jsou povinné, jinak rozvody neprojdou revizí. Jedná se například o použití jističů vs. proudových chráničů, umístění zásuvek a vypínačů v koupelně nebo v kuchyni, zemnění prvků apod.

Kabely a krabice

Elektroinstalační krabice i kabely se umisťují do předem definovaných zón. To je dost důležité, protože pak přesně víte například to, kam ve zdi nesmíte vrtat. Tyto elektroinstalační zóny jsou vodorovné (horní střední  spodní) a svislé (okenní, dveřní a rohové) a nejsou ze zákona povinné, ale pro vaši bezpečnost je dobré zóny dodržet.

Zvláštní požadavky pak jsou kladené na elektrické rozvody v koupelně (viz ČSN 33 2000-7-701). 

Drážky 

Všechny kabely se umisťují do drážek, případně do chráničky a ta pak do drážky. S kvalitní drážkovačkou a průmyslovým vysavačem si můžete připravit drážky pro celý dům za jeden den (cca 12 hodin práce). Hloubku a šířku drážek dodržte podle plánovaných rozvodů, aby drážky nebyly o moc větší. V opačném případě vás čeká dost sádrování. Kromě drážek pro kabely si musíte vyřezat i otvory pro elektroinstalační krabice. 

Postup

Realizace elektrorozvodů vždy probíhá postupně: nejprve se drážkami ve stěnách vedou kabely, poté se osazují a propojují konkrétní krabice a až nakonec, na omítnuté a vymalované stěny, se instalují zásuvky, vypínače a jednotlivá svítidla. A samozřejmě na konci elektroinstalace musí být jističe.

Revizní zpráva

Po provedení se musí elektroinstalace přezkoušet, jestli je funkční a bezpečná. Pokud ano,  je vystavena revizní zpráva, která je nutná pro jednání s úřady a distributory elektrické energie.

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku