Existuje řada jednoduchých opatření, díky kterým můžete snížit své náklady za energii. Stačí pár jednoduchých kroků – úsporné vaření, praní a vytápění. Najdete zde i další tipy, které vám pomohou ušetřit, nemusíte přitom zásadně měnit své návyky.
Úsporné používání elektrických spotřebičů
Ušetřit spoustu energie lze díky jednoduchým krokům. Řada elektrických spotřebičů funguje v pohotovostním režimu, když je zrovna nepoužíváte. I tak ale mohou čerpat značné množství energie.
Vypínejte topení a spotřebiče, když jdete spát nebo vyrážíte ven. Je také důležité vypnout počítač a další zařízení jako je tiskárna či třeba Wi-Fi router. Pokud odcházíte z domu jen na chvilku, využívejte alespoň úsporný režim zařízení.
Přechod na úsporné LED žárovky
Energeticky úsporné žárovky mohou ušetřit až 80 % vašich nákladů na osvětlení. Moderní LED žárovky spotřebovávají výrazně méně energie a mají delší životnost. Vyplatí se je proto používat – prvotní investice může být vyšší, ale z dlouhodobého hlediska ušetříte.
Zavírejte dveře do místností, ve kterých nejste. Vytápějte pouze prostory, ve kterých trávíte nejvíce času. V chladných měsících mohou přijít vhod závěsy, které omezí chlad procházející skrz okna. V létě jsou pak vhodné žaluzie, zejména pokud používáte klimatizaci.
Šetřete energií při praní a sušení prádla
Pračku zapínejte až ve chvíli, kdy je plná. Pro úsporu je dobré prát na nižší teploty (kolem 40 °C), můžete značně ušetřit. Je vhodné vybírat vhodný prací cyklus – pokud oblečení není velmi špinavé, stačí i kratší prací cyklus.
Velkým žroutem energie v domácnosti jsou sušičky. Pokud máte možnost, pověste prádlo na sušák či ven, zejména v létě.
Celková spotřeba energie
Abyste mohli ušetřit, je důležité vědět, co ve vaší domácnosti spotřebovává nejvíce energie. Velkou spotřebu má lednice, kterou však nelze jen tak vypnout. Dá se však ušetřit jinde – rozumným využíváním pračky a sušičky. Velkou spotřebu má také televize, pokud ji zrovna opravdu nesledujete, je lepší ji vypnout.
Spotřebu konkrétních spotřebičů si můžete snadno sami spočítat. Je dobré mít určitou představu, hledání možností, jak ušetřit, bude jednodušší.
Úspora energie v kuchyni
Chladnička je v provozu nepřetržitě, i tak na jejím provozu ale můžete aspoň trochu ušetřit. Ideální teplota v lednici se pohybuje mezi 4 až 5 °C, v mrazáku pak -15 až -18 °C. Ujistěte se, že těsnění dveří dobře funguje a neuniká studený vzduch.
Ušetřit lze i při vaření. Věci z mrazáku vyndejte s předstihem a nechte je rozmrazit – potřebná doba vaření pak bude kratší. Můžete využít i mikrovlnnou troubu, když to jde – ta spotřebuje méně energie než elektrická trouba. Při vaření mějte na hrncích pokličky, zkrátíte tak dobu vaření. Efektivní je vařit si na více dní dopředu, přebytky můžete případně zamrazit.
Velkou spotřebu mívá také myčka nádobí. Využívejte úsporný cyklus a pouštějte ji pouze tehdy, když je plná.
Úsporné vytápění a chlazení
Není dobré v zimě doma přetápět, jelikož tím výrazně navýšíte svou spotřebu. V zimě je ideální teplota kolem 20 °C. Pokud využíváte v létě klimatizaci, používejte ji s rozumem. Upravujte teplotu pouze v obydlených místnostech.
Využití solární energie
Investice do solárních panelů se v dlouhodobém horizontu vyplatí. Využití vlastní vyrobené solární elektřiny je levnější. Solární systém lze využít i pro ohřev vody. Domácnost tak bude v podstatě nezávislá a značně ušetříte.
Úsporné používání elektrických spotřebičů a efektivní správa energie mohou přinést významné úspory. Může jít o malé krůčky, které přispívají k udržitelnějšímu a ekonomičtějšímu životnímu stylu.
Zdroj foto: www.freepik.com
Zdroj textu: www.energysage.com