close
Tipy & Triky

Co je zenová domácnost? Aneb jak přeměňte svůj domov na svatyni inspirovanou zenem

domácnost

Představte si, že po dlouhém dni přijdete domů a zavalí váš příjemná vlna klidu. Interiér bude vaší svatyní, oázou klidu a pohody. To je podstata domova inspirovaného zenem, kde vládne jednoduchost a klid. Naučte se, jak vytvořit čistý domov, ve kterém se budete cítit dobře.

Zenová domácnost

Zenový interiér je v jádru založen na principech minimalismu, rovnováhy a všímavosti. Inspiruje se japonskou estetikou a zenovou buddhistickou filozofií. Cílem je vytvořit prostor vhodný pro relaxaci, rozjímání a vnitřní harmonii. S využitím zenových principů můžete svou domácnost proměnit v oázu klidu.

Zenový design vybízí k tomu, abychom se soustředili na přítomný okamžik. Je třeba zbavit se zbytečných rušivých elementů a najít krásu v jednoduchosti. Tato filozofie nás učí oceňovat přirozené vlastnosti materiálů a přijímat nedokonalosti přírody. Přijetím základních principů můžete vytvořit domov, který ve vás bude vzbuzovat pocit klidu.

Minimalismus ve vašem interiéru

Nepořádek v domácnosti vytváří vizuální chaos, navíc přispívá k duševní nepohodě a stresu. Prvním krokem by proto měl být úklid a zbavení se zbytečností, které akorát zabírají místo. Díky tomu můžete interiér zařídit v minimalistickém stylu. Volte nábytek a doplňky, které jsou funkční a nezbytné. Ideální jsou čisté linie, jednoduchost a nepřeplácaný design. Omezte dekorace na minimum – vybírejte kousky, které mají osobní význam či navozují pocit klidu.

Začlenění přírodních materiálů

Vybírejte nábytek z přírodních materiálů, jako je dřevo, bambus nebo ratan. Ty působí hřejivým a zemitým dojmem. Zařadit můžete i další přírodní textury, jako je kámen, len nebo bavlna. Spojení s přírodou je důležité, můžete přidat i pokojové rostliny. Ty jsou hezké na pohled, navíc čistí vzduch a vytváří harmonickou atmosféru.

Uklidňující barevná paleta

Abyste mohli vytvořit klidné prostředí, je zásadní vybírat vhodné barvy. Vhodné jsou neutrální odstíny, například jemná bílá, různé zemité odstíny či tlumená šedá. Tyto barvy umožňují naší mysli odpočívat. Přidat můžete i kontrastní barvy pro lepší vizuální dojem. Hodí se světle modrá, světle zelená a další jemné odstíny. Snažte se vyhnout výrazným a nápadným barvám, které by mohly narušit celkovou harmonii prostoru.

Příjemné osvětlení

Osvětlení hraje zásadní roli při vytváření klidného prostoru a příjemné atmosféry. Proto by nemělo chybět měkké, rozptýlené světlo. Snažte se využívat co nejvíce přirozeného světla a doplňte ho jemným umělým osvětlením v teplých tónech.

Ideální jsou stojací nebo stolní lampy se stínítky, přidat můžete i svíčky. Tak vytvoříte relaxační atmosféru. Ostré světlo využívejte pouze při práci, vaření a podobně.

Osvojte si techniky všímavosti

Fyzické aspekty interiéru dokáží výrazně ovlivnit náš životní styl. Ovšem nedílnou součástí zenu je také všímavost. Na tu je někdy složité myslet, dá se to však natrénovat. Buďte přítomni v každém okamžiku, ať už vaříte, odpočíváte či se věnujete každodenním činnostem.

Osvojte si některé techniky všímavosti. Může jít o meditaci, cvičení hlubokého dýchání či třeba jógu. Tyto aktivity podporují klidnou a soustředěnou mysl. Během dne si vyhraďte chvilky, během kterých oceníte krásu svého okolí a naučte se být vděční za jednoduchost svého domova.

Přeměna vaší domácnosti na zenovou svatyni představuje dlouhou cestu. Ovšem získáte čisté minimalistické prostředí spojené s přírodou. Odstranění nepořádku, využívání přírodních materiálů a vytvoření klidného prostoru vám pomůže dosáhnout klidu a rovnováhy. V každodenním životě je důležité také všímavost, která vám pomůže zvládat každodenní stres.

Zdroj foto: www.freepik.com

Zdroj textu: www.housebeautiful.com

Tags : domácnostzen

Komentáře k článku