close
hypoteka2

Chcete-li bydlet spokojeně a v trendech 21. století, je třeba minimálně v začátcích mnohdy nemalých finančních výdajů. Samozřejmě, že ne každý si může dovolit zaplatit několik, řádově desítek či stovek tisíc, ale kolikrát i milionových cifer. Pokud však nemáte nastřádáno a přesto sníte o novém bydlení, případně o vybavení domácnosti, nemusí to být zase tak nereálný problém. Stačí popřemýšlet a sáhnout po výhodné hypotéce k financování bydlení.

Hypoteční úvěry patří obecně k oblíbeným finančním produktům, které se těší stále větší rozšířenosti. Díky nim nemusíte čekat a žít v nejistotě, kdy a jestli vůbec si budete moci postavit nový dům, koupit moderní byt nebo zrekonstruovat či vybavit stávající podobu domácnosti. Hypotéka zajistí jednorázový přísun finančních prostředků, které můžete využít k určitým účelům, případně s nimi naložit zcela libovolně. Jedná se o produkt, který je zajištěný zástavním právem k nemovitosti, tímto je umožněna jeho štědrost.

Základní rozdělení hypoték

Hypoteční úvěr pomůže i vám /
Hypoteční úvěr pomůže i vám /

Hypoteční úvěry je možno rozdělit podle několika kritérií. Mezi základní dělení patří především fakt, jestli je hypotéka poskytnuta ke konkrétnímu účelu. Existují jak účelové, tak i neúčelové hypoteční úvěry. V prvním případě je půjčka poskytnuta k zaplacení konkrétních prací či k pořízení příslušných věcí. Peníze, které si vypůjčíte tak musíte využít pouze k tomu, k čemu jste se zavázali při podpisu úvěrové smlouvy. Sáhnete-li naopak po neúčelové hypotéce, je směr toku peněz z ní poskytnutých zcela na vás.

Zpravidla platí, že účelové hypotéky mají mírně výhodnější úrokové sazby, vyplatí se tak přece jen o něco více, než neúčelové hypotéky, jejichž pozitivem je však různorodost a benevolentnost.

Hypoteční úvěry se dělí taktéž podle jejich poskytovatele. Zde se může jednat o bankovní hypotéky nebo hypotéky z nebankovní sféry.

Dalším dělením hypoték je potom například podle délky, během které je zapotřebí splatit dluh nebo podle výše zástavního práva. Některé hypoteční úvěry získáte pouze po předložení dokladu potvrzující výši příjmu, jiné i bez jeho doložení.

Hypotéka má v oblasti bydlení velkou sílu

Vůbec nejčastějším případem k žádosti o hypotéku je touha po komfortnějším bydlení. Hypotékou můžete zaplatit téměř všechno, pořízení nového bydlení, rozšíření stávajících bytových prostorů, kompletní rekonstrukci rodinného domu, ale pochopitelně i výbavu domácnosti.

S hypotékou najdete cestu ke spokojenému bydlení /
S hypotékou najdete cestu ke spokojenému bydlení /

Financování bydlení není vždy pouze jednorázovou záležitostí, kolikrát nastane porucha vytápění, havárie vody či vás jen přestane bavit stereotypní tvář interiérových, ale i exteriérových prostorů bydlení. Ke všemu zmiňovanému je možno sjednat hypotéku, která pokryje většinu výdajů, které byste bez ní nemohli realizovat.

O hypotéku může požádat každý, kdo cítí potřebu její pomoci, dosáhl 18 roků a má trvalé bydliště na území České republiky. Poskytovatel potom následně prověří schopnost splácení a případně si vyžádá i další prokazatelné skutečnosti.

Informační článek o hypotečních produktech byl vytvořen ve spolupráci s webem www.finprehled. cz.   

Komentáře k článku