close

V posledních letech proběhlo ve školství mnoho inovací. Učitelé základních a středních škol musejí mít povinně dokladované pedagogické minimum. Diskutabilní je i otázka inkluze – dosud není potvrzen efekt, který zamýšlela. A nejnovější zpráva směřuje k tomu, že by se na základních školách znovu zavedl povinný předmět dílny / pozemky.

Šrouby
Šrouby

Profesionálové a současní domácí kutilové nemají problém s pořizováním ručního nářadí – je jim jasné, co jsou kleště, šroubováky a klíče. Ví, že mezi spojovací materiál patří hřebíky, šrouby, vruty nebo matice. Ovšem mladí lidé, kteří si dnes zakládají rodinu, mají občas docela problém najít a pojmenovat přesně to nářadí, které aktuálně potřebují. Nějak se na to v posledních dvou desetiletích v základním školství zapomnělo. Šikovného zručného stolaře či jiného řemeslníka humanitně zaměřený intelektuál nepřekoná, ale jistá teoretická praxe se mu bude určitě v životě hodit. Vědět co nejvíc o ručním nářadí, o tom, co je to spojovací materiál, to jistě v běžném životě zúročí.

Ačkoli se vždycky velice problematicky hodnotí známkou všechny „výchovy“, teoretické znalosti jsou bezesporu důležité. To se týká i dílen. Když se budou moci žáci v sedmých nebo osmých třídách seznámit s různými nástroji, osahat si je, pamatovat si, jak se který jmenuje, a na drobných výrobcích si je i prakticky vyzkoušet, určitě to bude do dalšího života přínosné. Nemusí se hlásit na obory tesař, zámečník, instalatér apod., kde s veškerým ručním nářadím budou případní zájemci denně přicházet do styku. Tyto praktické znalosti využije každý. A k základnímu vzdělání to určitě patří.

Veškerý spojovací materiál lze zakoupit na eshopu „Exteobchod.cz“, nebo přímo na adrese prodejny: Brno – Horní Heršpice, Železná 16a.

Tags : dílnašrouby
Jaroslav

The author Jaroslav

Leave a Response