close
jak na tapetování

Žádá-li si váš interiér nějakou změnu, zkuste to pomocí tapety. Stačí jedna vytapetovaná stěna a rozzáří se celá místnost. Za pár korun a několik málo hodin změníte nudný obývák či ložnici k nepoznání.

jak na tapetování

Dávno jsou pryč doby, kdy tapetování bylo považováno za staromódní. Dnešní nabídka tapet je pestrá a obsahuje širokou škálu barev, vzorů i materiálů. Jak na tapetování si prozradíme v dnešním článku.

Práci vám ulehčí příprava

Mnohem lépe se tapety budou lepit, když si připravíme povrch, kde tapeta přijde. Odstraníme staré tapety a zajistíme rovný, přilnavý povrch stěny. Nerovnosti omítky opravíme pomocí sádry, tmelu a vyhlazovací špachtle. Po zaschnutí srovnáme smirkovým papírem. Na savé a drsné povrchy naneseme penetraci. Odmontováním zásuvek a vypínačů si ulehčíme práci. Ovšem nezapomeňte u nich vypnout proud.

Nyní si naměříme jednotlivé pruhy tapet. Pozor si dáme v případě vzorované tapety. Délka tapety závisí na výšce tapetované stěny. Vždy ke každému dílu přidáme navíc 10cm, finální délku srovnáme u celé stěny najednou. Tapety si rozložíme na stůl nebo podlahu a naneseme lepidlo od středu rovnoměrně na každou stranu. Poté tapetu poskládáme, aby lepidlo důkladně nasáklo.

Měření a lepení

Olovnicí si vyměříme a tužkou načrtneme na stěnu svislou čáru, jež musí být přesná. Používejte i pravítko a snažte se být opravdu přesní ve výpočtech. Tapetu je nutné ihned po nalepení na zeď uhladit. Pomoci vám může váleček, kartáček či hadřík. Tahy veďte od středu, směrem k vnějším okrajům a vyhlaďte všechny vzduchové bublinky. Přečnívající část tapety přehněte a lehce povolte, po vyznačeném okraji pak zastřihněte. Skvělou možností jak zakončit horní okraje tapety je použití bordury nebo lišty, která se nalepí po obvodu. Než přiložíte druhý díl tapety, ujistěte se, že vzory obou pásů na sebe vzájemně navazují.

Rady a tipy na závěr

Při koupi tapety si raději vezměte jednu roli navíc, než je potřeba. Nevyužijete-li jí hned, v budoucnu ji lze použít pro případné opravy. Vzduchové bubliny propíchněte jehlou a přejeďte válečkem. Vstříknout můžete i malé množství lepidla přímo do bubliny a rovněž přitlačit váleček. Ideální teplota při tapetování je 19 stupňů.

Tags : tapetatapetování

Komentáře k článku