close
Komerční články

5 důvodů, proč byty v Praze rozhodně nelze označit za předražené

Když se rozhodnete koupit v Praze, musíte automaticky počítat s vyšší pořizovací cenou než v jiných lokalitách v České republice. Jsou ale byty v Praze skutečně předražené?

Typ nemovitosti hraje roli

V hlavním městě snadno pořídíte byt ve staré cihlové zástavbě, v paneláku nebo v novostavbě. Nejlevněji vycházejí byty v paneláku, kde za 3+1 zaplatíte kolem třech milionů korun. Na novou fasádu a zateplení paneláků město přispívá nemalé částky, takže sehnat krásný byt v dobré lokalitě za rozumnou cenu není zase tak složité. Pokud vám panelové domy vyloženě vadí, prohlédněte si nabídku cihlových domů. Jejich výhodou jsou masivnější zdi, přes které není slyšet okolní zvuky tolik jako v panelácích.

Fincentrumreality

Byt před nebo po rekonstrukci

Záleží také na tom, jestli chcete byt po rekonstrukci nebo si ho předěláte sami na vlastní náklady. Podle toho se také odvíjí cena. Bydlení v novém nabízí novostavby. Problém může představovat mnohem vyšší pořizovací cena. Zatímco za 3 000 000 Kč pořídíte v paneláku prostorný byt 3+1, za tu samou cenu sotva koupíte garsonku o pár metrech čtverečních v novostavbě.

Nový byt? Je dosažitelný

Ve srovnání se zbytkem republiky se Praha zdá být drahou lokalitou, na druhou stranu, porovnáte-li si příjmy a výdaje v ostatních zemích EU, zjistíte, že na tom hlavní město není zase tak špatně. Ceny bytů jsou u nás v současné době až podhodnocené, což nás v žebříčku dostupnosti vlastního bydlení řadí na stejné místo jako Slovensko, Slovinsko nebo Portugalsko. Byť je pořízení bytu náročnou investicí, není nedosažitelné.

Investice do budoucna

V Praze se vám navíc vyplatí koupit byt za účelem pronájmu. Jelikož si můžete díky vysokému zájmu o tuto lokalitu dovolit dát vyšší nájem, počáteční investice se vám začne rychle vracet. Pokud si budete na koupi pražského bytu brát hypotéku, pohlídejte si mimo jiné i dobu fixace. Banky často před koncem fixačního období přijdou s navýšením úrokových sazeb. V takém případě promyslete variantu refinancování a poohlédněte se po jiné bance, která vám dá lepší podmínky. Můžete tak ročně ušetřit až několik desítek tisíc korun.

Je dobré se obrátit na realitku?

Hledání bytu může být během na dlouhou trať. Nabídek je mnoho a je dost náročné se v nich orientovat. Z hlediska časové i finanční úspory je spojení s realitní kanceláří krok správným směrem. Na pražském trhu s nemovitostmi patří k nejlepším společnost Fincentrum Reality, která nabízí zprostředkování pronájmu i prodeje. Zaměřuje se na byty, rodinné domy, ale i komerční objekty či pozemky.

Za 10 minut centru, a přesto v zeleni

V neposlední řadě určuje cenu bytu především poptávka. O poptávce rozhoduje například poloha v rámci města. Vyhlášené lokality, které se nachází v blízkosti centra, jsou perfektně dostupné městskou hromadnou dopravou, a ještě navíc sousedí s klidnou zelení, budou samozřejmě dražší než lokality, které se nacházejí trochu stranou a do parku či do lesa musíte kousek popojet. O předražených bytech v Praze se tedy nedá jasně hovořit. Roli zde hraje velká spousta faktorů, které musíte před koupí bytu zohlednit.

Tags : byty v Praze
Marks

The author Marks

Leave a Response