Potřebujete nabrousit nůž, ale nevíte jak? Důležité je, zda máte doma nástroje potřebné k ostření nože: brousek nebo ocílku. Jestliže ano, máte vyhráno a během chvilky můžete pokračovat v krájení.
Jestli brousek nemáte, ani tak nemusíte zoufat, poradíme vám trik. Víte, že broušením nože nejenže zvýšíte ostrost, ale také jeho životnost?
Brousek nebo ocílka?
Při použití brousku neboli brusného kamene ho nejprve namočte na pár minut do vody, aby se nůž při broušení vodou chladil a nezničily se vlastnosti ostří. Technik ostření nože je mnoho, můžete ostřit krouživým pohybem nebo souvislými tahy, ale vždy proti ostří.
Při použití ocílky přecházejte z vrchní strany ocílky na spodní, vždy ostřím od sebe. Také nezapomeňte před samotným broušením nože opláchnout ocílku studenou vodou nebo otřít rostlinným olejem. Stačí jen pár tahů ostřím po ocílce či brousku a nůž je jako nový.
Práce s ocílkou požaduje určitý cvik, proto je snadnější udržovat nože ostré pomocí brusného kamene. Používání brousku ovšem ubírá z čepele částečky kovu a tím snižují životnost nože. Čím méně budete nůž nuceni brousit, tím déle vám vydrží. Ocílka narozdíl od brousku rovná kov a vyhlazuje drobné nerovnosti, pokud budete ji, životnost vašeho nože naopak prodloužíte.
I bez brousku to jde
Nemáte po ruce brousek ani ocílku? Jen v kuchyni najdete několik pomocníků, kteří vám v této situaci pomůžou a nůž naostří. Nejedná se sice o řešení, které by se dalo používat pravidelně, ale jednorázově vás to z průšvihu vytáhne.
Použít můžete například keramický hrneček. Stačí, když ho otočíte dnem vzhůru a pak už jen sjíždíte ostřím nože po okraji dna hrnečku. Po broušení nezapomeňte opláchnout používaný nástroj i nůž ve vodě.
Pozor! Nezkoušejte ostrost nože prsty, vhodnějším způsobem je vyzkoušet ho klasicky na rozkrojení rajčete, případně papíru. Ten držte ve vzduchu a zkuste ho rozříznout. Pokud se papír roztrhne (nerozřízne), je stále tupý.