close

Mol je malý nenápadný škůdce, který tam kde se objeví, způsobí pěknou neplechu. l, který má křídla stříbrná je mol šatní. Ten se stříbrnými křídly je mol šatní, motýlek s tmavými fleky na křídlech je mol potravinový.

Škůdcem není dospělý mol, ale jeho larva. U  vás doma se může objevit celkem snadno, obvykle si ho přinesete spolu s nákupem. Ať už jde o mola šatního nebo potravinového, jeho přítomnost je velmi nepříjemná a nežádoucí, proto se okamžitě snažíme o jeho likvidaci.

Potravinový mol

Libuje si především v sypkých potravinách, například v mouce, strouhance či rýži, alenajdete je i v luštěninách, sladkostech, dokonce i v koření. Prvním krokem při objevení potravinových molů tedy bude úklid potravinové skříně. Nenechte se ošálit a všechny sypké potraviny pořádně zkontrolujte, zda se tam nějaký motýlek či jeho larva neskrývá.

Dobrou prevencí je všechny suroviny uchovávat ve skleněných nebo plastových uzavíratelných dózách, protože k potravinám se moli bez problémů dostanou přes i přes papírové nebo mikroténové obaly. Po kompletním úklidu spíže police ještě pro jistotu vydezinfikujte.

Šatní mol

Mol šatní má nejraději tmavé, nevětrané prostředí, kde má klid. Jestliže se chcete šatních molů zbavit, otevřete a vyvětrejte skříně, vyperte dlouho nenošené oblečení, zkontrolujte každé tmavé zákoutí bytu. Vysajte koberce i přikrývky, všechen bytový textil zkontrolujte, jestli na něm nejsou malé dírky neznámého původu.

Všech napadených oděvů se nemilosrdně zbavte, ať se mol nemá čas rozmnožit. Je totiž dost pravděpodobné, že už stihl naklást vajíčka do všech kapes.

Likvidujte důkladně, ale bezpečně

S chemickými přípravky proti molům se musí zacházet opatrně a o to více, pokud je chcete používat v potravinových skříních. Existují tzv. mololapky – lepící pásky, které samečkům molů voní, oni se na ně přichytí a zemřou.

Možná raději dáte na rady babiček a použijte jejich osvědčené zbraně. SMoli nesnesou silné vůně některého koření a bylin. Proti molům vás uchrání například skořice, chmel, levandule, hřebíček, rozmarýn, černý bez nebo pelyněk. Výborné proti molům šatním je cedrové dřevo, proto se z něj dřív vyráběly truhla na šaty. Později si hospodyňky s oblibou dávaly do skříní mezi prádlo kostky mýdla, ty mají stejný účinek.

Tags : jak se zbavit molůjak zlikvidovat molymol potravinovýmol šatní
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response