close
servis-sekacek-1

Zahradní sekačka je stroj, který se bez pravidelné údržby neobejde. Správnou péčí se vám odmění výrazně delší životností a nižší poruchovostí. V našem článku se dočtete o nejčastějších závadách, které mohou vaši sekačku potkat a dozvíte se, jak se o ni starat, aby vám sloužila co nejdéle.

Základní údržba po každém sekání

Aby vaše zahradní sekačka fungovala tak, jak má, a vy jste se tak poruchám vyhnuli, je dobré po každém sečení provést tyto kroky:

  • Po vysypání sběrného koše odstraňte přebytečnou trávu ze všech záhybů sekačky. Pomoci si můžete například jemným smetáčkem. 
  • Motor se během sečení zahřívá. Než sekačku uskladníte, nechte ji proto úplně vychladnout, ideálně na stinném a vzdušném místě.
  • Při čištění sekačky od zbytků trávy ji nikdy nepokládejte na bok, obzvlášť pokud je v nádrži na palivo olej a benzín. Tyto tekutiny by se totiž mohly dostat dovnitř sekačky, a nenávratně ji tak poškodit.
  • Sekačku skladujte na suchém místě, abyste předešli korozi kovových částí. 

Nejčastější poruchy rotačních sekaček 

U všech typů zahradních sekaček se mohou vyskytnou poměrně časté závady. V ideálním případě se jim snažte předcházet správným zacházením se sekačkou. Pokud už se však nějaká porucha objeví, vždy se nejprve obraťte na specializovaný servis, kde vám poradí, nebo sekačku rovnou opraví. 

A jaké problémy mohou vaši sekačku potkat?  

Špatně nabroušený nůž

Dokonale nabroušený nůž je předpokladem pro skvěle posečený trávník. Ztupený nůž totiž trávu spíše vytrhává a váš trávník tak může být posečený nerovnoměrně, a tráva dokonce zbytečně schne. Nabroušení nože je úkon, který je lepší nechat na odbornících v servisu. Pokud byste se o nabroušení nože pokoušeli sami doma a nepovedlo se vám to, může se stát, že celá sekačka začne nepříjemně vibrovat. Tyto vibrace nejenže znesnadňují používání sekačky, ale také zvyšují její hlučnost a namáhají celou konstrukci i motor. Opotřebovávají se ložiska, uvolňují se spoje apod. V nejhorším případě může celá sekačka po čase vypovědět službu. Správně nabroušený nůž tedy opravdu nepodceňujte. 

Nevhodně seřízený motor

Motor je základní součástí každé zahradní sekačky, která bez správného seřízení nemůže dobře plnit svou funkci. Špatně seřízený motor se zcela jistě projeví při běžném používání sekačky. Zcela jistě tuto závadu poznáte tak, že motor za studena, či za tepla špatně a obtížně startuje. 

Do seřizování motoru se nikdy raději nepouštějte sami. V servisech jsou vybaveni vhodnými měřícími přístroji a nářadím. Někdy může problém se špatně fungujícím motorem způsobit i opotřebená, vypálená nebo zanesená svíčka. To poznáte tak, že její povrch má místo šedé barvy černou. 

Ohnutá kliková hřídel

Tato závada ve většině případů vzniká nárazem nože na tvrdý předmět, jako je kámen v trávě nebo drobná dřevina. Ohnutí hřídele se zpravidla řeší její celkovou výměnou. Některé firmy nabízejí narovnání hřídele, nedoporučujeme se na toto však spoléhat. Nemáte záruku, že sekačka bude pak dlouhodobě správně fungovat. Hřídel už totiž nikdy nebude mít svou původní pevnost a může se po čase v místě ohnutí úplně zlomit. 

Povolená kola

V dnešní době spousta modelů zahradních sekaček disponuje možností nastavení centrální výšky kol. Přední kola tak bývají usazeny v pohyblivých závěsech, což má za následek nižší pevnost než u kol usazených v jedné ose. 

Obzvlášť u kvalitních, robustních sekaček je na kola vyvíjen nátlak způsobený vahou použitých materiálů a naplněného sběrného koše. A jak se uvolněným kolům vyhnout? V případě, že potřebujete sekačku na místě otočit o 90 a více stupňů, přední kola vždy mírně nadzvedněte a nesnažte se ji na sílu otočit všemi 4 koly přímo na zemi.  

Utržené startovací lanko 

Spousta lidí při startovaní sekačky tahá za lanko v nesprávném úhlu. Mějte na paměti, že lanko je vždy potřeba táhnout směrem k madlu sekačky, nikdy ne do strany. I přesto, že budete toto pravidlo dodržovat, může se stát, že se startovací šňůra přetrhne. Lanko je přeci jen vyrobeno z textilie, která se opotřebovává. V takovém případě je na místě kompletní výměna šňůry.

Náš tip: s některými drobnými opravami si poradí šikovný kutil i sám doma. Náročnější problémy pomůže vyřešit specializovaný servis sekaček, který má potřebné znalosti produktů a potřebné technické vybavení pro opravu stroje.

Zdroj náhledových obrázků: Envato

Komentáře k článku