close
Rostliny

Tipy na vánoční květiny. Vyzdobte váš domov živými dekoracemi

obrázek_2022-12-07_130559619

Advent je tady a co nevidět se v každé domácnosti rozsvítí vánoční stromečky. Ještě, než se tak stane, domácnost zdobí svíčky, světýlka i nejrůznější vánoční dekorace. Dodejte vašemu domovu dávku vánočních dekorací, které s vámi zůstanou i Vánocích. Živé květiny rozzáří váš pokoj mnohem více než kdejaké světýlko.

Vánoce jsou svátky pohody, při kterých je rodina více spolu a doma, užívá si klidu a společného smíchu. Aby byla atmosféra co nejpohodovější, určitě jste i vy už zahájili vánoční výzdobu v každé místnosti. Využijte i přírodní prvky k dekoracím. Nádherné vánoční květiny a dekorace vás nadchnou a z vašeho domova udělají neobvyklou výstavku těch nejhezčích květin.

Vánoční růže je květinou číslo jedna

Pokud si máte představit květinu symbolizující Vánoce, pak je to rozhodně vánoční růže. Pod latinským názvem ji najdete jako Euphorbia pulcherrima, ale můžete ji znát také pod jménem Poinsécie. Její nejtradičnější podoba je v červené barvě, moderní doba však přináší i žíhaný styl, bílé či narůžovělé tóny. Barevné listy se nachází na horní části květiny, postupně až dolů zase rostlina zelená.

Pro co nejdelší život této oblíbené vánoční rostliny používejte na zalévání odstátou vodu a nezapomeňte pravidelně hnojit tekutým hnojivem.

Brambořík

Tato pokojová rostlina vám může dělat radost po celý rok, nejvíce však místnost ozdobí právě v období adventu. Jeho sytě červené květy nádherných tvarů budou nádherným dekorativním prvkem a doplňkem červených Vánoc u vás doma. Některé druhy se zbarvují i dorůžova, proto pokud plánujete letošní výzdobu do růžových tónů, brambořík bude tou správnou volbou.

Vánoční kaktus

Květiny, které vydrží v domácnostech co nejdéle, a přitom nepotřebují žádnou speciální péči, se těší oblibě ve všech moderních interiérech. Proto není divu, že se do žebříčku vánočních rostlin dostal i tento kaktus. Vánoční je především díky červeným zakončením šlahounů, tyto květy mohou být zbarvené i do tmavší růžové nebo bílé barvy.

Vánočnímu kaktusu bude nejlépe na světlém místě, pozor si však dejte na přímé sluneční světlo. Pravidelná zálivka odstátou vodou by měla být aplikovaná jednou za týden. Pokud ale objevíte odstátou vodu v misce pod květináčem, zálivkou začněte šetřit.

Železnec nádherný

Originální pokojová rostlina s fascinujícími květy připomínající červené třásně vás nadchne od prvního pohledu. Bude perfektním doplňkem vaší vánoční atmosféry a obdivovat ji bude i každá návštěva. Tato květina totiž není zas tak známá. Pochází z Nového Zélandu, kde se jí také přezdívá vánoční strom. Je to především kvůli tomu, že její květenství nastává právě v období adventu.

Aby vám železnec dlouho vydržel, nemusíte být zarputilý botanik. Vydrží dokonce i teploty kolem bodu mrazu, občasná zálivka mu stačí. V šerém či tmavém koutě bude květině nejlépe.

Libavka

Tento keř s červenými kuličky se stal hitem posledních Vánoc především pro využití k dekoracím nebo do adventního věnce. Sytě zelené listy s lesklým nádechem doplňují právě rudé a drobné kuličky. Na první pohled plody možná vypadají jedovatě, nemusíte se ale bát tuto rostlinu přinést do domácnosti s dětmi či zvířaty. Plody jsou jedlé, moc vábně ale nechutnají.

Keřík dorůstající do výšky 15 cm pochází ze Severní Ameriky, dobře se mu během roku bude dařit i na vaší zahradě. Větvičky s bobulemi pak během Vánoc využijete právě pro dekoraci do vázy nebo jako zápich do adventního věnce.

Ať už zvolíte tradiční vánoční růži anebo zkusíte experimentovat s novými druhy vánočních květin, živé prvky vašemu interiéru dodají na zajímavosti i svěžesti.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : květinyvánoce

Komentáře k článku