close
shutterstock_385755529

Pokud se rozhodnete pro pěstování bazalky, máte hned dvě možnosti, jak začít. První volbou je pořízení předpěstované rostlinky. Pokud byste si však chtěli vypěstovat bazalku ze semínka, není problém – je to vůbec nejlepším řešením. Víte, jak správně postupovat?

Pěstování bazalky
Pěstování bazalky

Pěstování ze semen

Není to zase tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. Základem je humózní a lehce propustná půda, do které se doporučuje vmíchat trochu perlitu. Semena bazalky se vysazují v průběhu března do květináčů, které je vhodné nejprve ponechat v interiérových prostorech, kde přirozeně nehrozí mráz. Semena bazalky se nasypou řídce na povrch a opravdu pouze jemně zatlačí. Květináč umístěte na slunné místo a pravidelně zalévejte – asi do měsíce se objeví první rostlinky.

Přesazování rostlin

Určitě vás bude zajímat, kdy je ten správný čas na přesazení bazalek. Poznáte to jednoduše, zhruba v době, kdy mají rostlinky čtyři až šest listů. Nyní je jemně vytáhněte, abyste nepoškodili drobný kořenový systém a přesaďte buď do truhlíku, nebo přímo na záhon – rozestupy mezi rostlinami by měly být 25 centimetrů.

Nesnášenlivost chladného a deštivého počasí

Bazalka má ráda sušší a teplejší počasí. Samozřejmostí je pravidelná, ale opatrná zálivka, voda by se neměla dostávat na listy. Při déletrvajícím pochmůrném počasí bazalky často trpí plísní, je tak mnohdy důležité chemické ošetření.

Sklizeň listů

Listy bazalky obsahují důležité vitamíny a množství látek, které jsou prospěšné pro trávení a pro správnou funkci metabolismu. Listy můžete sklízet po celou vegetační dobu. Nejefektivnější je to však v období těsně před květem, někdy okolo července totiž obsahují vůbec nejvíce prospěšných látek. Ve většině případů se potom můžete těšit ještě na další sklizeň – ta probíhá zpravidla v průběhu září.

Tags : bazalka

Komentáře k článku