close
shutterstock_335961782

Znáte opuncii? Je to oblíbený druh kaktusu, který touží mít doma spousta lidí. Můžete se k nim bez problémů přidat i vy. Přesto, že opuncie pochází z Ameriky, dá se velice dobře pěstovat i v našich interiérových podmínkách. Venku rostlinku po celý rok pěstovat nemůžete – neodolává totiž mrazům, protože v její domovině nehrozí!

Pěstování opuncie
Pěstování opuncie

Pěstování ze semen nebo řízků

Opuncii lze získat dvěma způsoby. Buď si zasadíte semínka, která vzklíčí zpravidla v průběhu jednoho až dvou měsíců, nebo si pořídíte rovnou řízek, což je stoprocentně jednodušší a rychlejší varianta.

Je důležité si uvědomit, že kaktusy, tedy i opuncie, potřebují dobrou drenáž. Půda pro ně musí být specifická – lze buď pořídit přímo speciální substrát určený pro kaktusy, nebo si ho připravit. Jak? Není to složité, ideální bude, pokud smícháte drnovku, listovku, rašelinu, písek a cihlovou drť.

Světlé a teplé stanoviště

Opuncie vyžaduje světlé stanoviště se stabilní teplotou, ta by se měla pohybovat okolo 20 stupňů. V zimním období potom teplota nesmí nikdy poklesnout pod 7 stupňů. Opuncie je náchylná na prochladnutí, nemá ráda průvany a ani déšť. Co se týká zálivky, stačí zalévat podle potřeby, zhruba jednou za týden. V zimě se potom opuncie nemusí vůbec zalévat.

Hnojení je prospěšné

Chcete-li, aby se pěstovaným opunciím opravdu výborně dařilo, neměli byste podceňovat ani pravidelné hnojení – to se doporučuje provádět přibližně jednou za 14 dní.

Opuncie je krásný kaktus, který není pro pěstování nikterak náročný. Budete-li se o něho dobře starat, odvděčí se vám zajímavým květem. Lidé opuncie pěstují již více, než 7 000 roků, jedná se tak o prověřený kultivar. Opuncie se bude hodit i pro začátečníky, pokud se tedy začínáte zajímat o pěstování kaktusů, začněte těmi méně náročnými – popřemýšlejte o pěstování opuncie!

Komentáře k článku