close
fenykl

Znáte fenykl? Ano, je to výborná zelenina, která se hodí k dochucování nejrůznějších pokrmů – používá se buď jako koření, nebo lze zpracovat i celou zeleninu, jako takovou. V obou případech je zapotřebí znát základní nároky fenyklu, naštěstí však nejsou nikterak příliš náročné, fenykl si u vás na zahradě můžete vypěstovat i vy, buďte si jisti, že bude lepší, než ten kupovaný.

fenykl

Slunné stanoviště a propustná půda

Fenykl vyžaduje slunné stanoviště, maximálně polostín. Mezi jeho další nároky potom patří půdní vlastnosti – fenykl potřebuje propustnou půdu, nedaří se mu v příliš lehkém, ale ani těžkém substrátu.

Pěstování ze semen

Fenykl se pěstuje ze semen. Vegetační doba vzklíčení semínek je dlouhá, okolo 70 dnů. A protože se fenykl vysazuje na konci května, případně v první části července, je zapotřebí počítat s pozdější sklizní – ta nastává někdy okolo poloviny září a končí příchodem prvních ranních mrazů.

Semena fenyklu nápadně připomínají kmín, jsou však o něco větší. Je důležité je zasévat zhruba dva centimetry hluboko. Vzdálenost mezi řádky na záhonu by měla být asi 35 centimetrů. Jak rostlinky vzklíčí, bude nutné je protrhat a sjednotit, rostliny by od sebe měly být vzdáleny tak dvacet centimetrů.

Důležitá závlaha bez přímého hnojení

Fenykl je velice náročný na půdní vlhkost – vyžaduje neustálou a pravidelnou závlahu, avšak pozor na přelití, které mu rozhodně neprospívá. Dále je dobré vědět, že fenykl nesnáší přímé hnojení.

Fenykl je zdraví prospěšná rostlina, obsahuje spoustu vitamínů a složek, které jsou blahodárné pro lidský organismus. Kromě semen se dá zpracovat prakticky jakákoliv část rostliny – ať již jsou to listy nebo stonky. Dá se sklízet celkem dlouhou dobu, limitujícím faktorem je příchod podzimních mrazů, které rostlinu zničí, protože ta se pěstuje venku na záhoně, málokdy ve skleníku!

Komentáře k článku