Japonská myrta neboli kufea růžová (Cuphea Hyssopifolia)nemá s pravou myrtou nic společného. Jedná se o nízký stále zelený keříček s lesklými lístky, kvetoucí drobnými fialovými kvítky.
Jako pokojová rostlina je trvalka, při pěstování venku vydrží pouze jako letnička, protože není mrazuvzdorná, takže zimu nepřežije. Dá se ale pěstovat v mísách nebo truhlících v létě venku, v zimních měsících v místnosti při teplotě 12-15 °C.
Pěstování v interiéru
Myrtě najděte v domě příjemné světlé místo, v létě ji ale vyvarujte přímého slunečního záření.
Na jaře všechny rostliny přemístěte do teplejšího prostoru, a pokud je to nutné , přesaďte je. Zalévejte ji pravidelně odstátou nebo dešťovou vodou. V průběhu růstu zalévejte rostlinu obzvlášť vydatně, zemina by japonské myrtě neměla vyschnout. V takovém případě velmi rychle opadává.
Od dubna do konce srpna ji každý druhý týden přihnojujte hnojivem pro pokojové květiny s mírným obsahem dusíku. VJaponská myrta začíná kvést brzy na jaře, často už v březnu. V průběhu kvetení myrtu zbavujte již odkvetlých květů, jakmile rostlina odkvete zcela, sestřihněte ji na poloviční velikost a přezimujte při teplotě 10 až 12 stupňů Celsia.
Jak myrtu množit
Japonská myrta se nejlépe množí řízkováním ihned na jaře, na přelomu února a března, tedy v době, kdy ještě nekvete. Vrcholové řízky si připravte asi o velikosti 3 – 5 cm. Aby rostlina dobře zakořenila, potřebuje k tomu teplo kolem 18 – 20° C, proto ji po dobu 3 – 4 týdnů pěstujte pod mikroténovou fólií, kde bude stále v teple.
Předpěstované rostlinky japonské myrty sázejte do květináčů o průměru 9 až 10 cm po 3 – 5 kusech. Dařit se jim bude v mírně hnojené, dobře propustné zemině o pH 5,5 – 6 (rašelina nebo směs kůry a rašeliny). Zatímco pro mladší rostliny se hodí spíš lehčí zemina, starším vyhovuje těžší a více jílovitá.
Opravdu pěkná květinka. Příští rok ji zasadím na zahrádku
Dobrý den, dáte mi prosím nějaké tipy? Zkouším vypěstovat už po třetí ale nechce se chytnout