close

Jen málokdo ví, že sněženky jsou v přírodě chráněné. Existuje kolem 400 druhů, ale na zahradách se pěstují nejčastěji tyto druhy: sněženka podsněžník, sněženka Elwesova a sněženka Plenus. Liší se od sebe velikostí a plnosti květů.

Pěstování sněženek je velmi oblíbené a rozšířené v Anglii. Drobné bílé květy sněženek bývají předzvěstí jara a často vykvétají v době, kdy zem má ještě sněhovou přikrývku. Pěstování těchto trvalek není nijak náročné, dorůstají do výšky 15 až 20 cm a jejich květy jsou malé a drobné. Na jaře svými jemnými kvítky udělá radost každému, pojďme se tedy společně s nimi těšit z přicházejícího jara.

Jak na pěstování sněženek

Sněženka patří mezi cibulovité rostliny, její cibulky se vysazují nejlépe koncem léta nebo na podzim. Jen tak máte jistotu, že se květů dočkáte hned v následujícím roce v předjaří, tedy koncem února, začátkem března.

Správná hloubka pro cibulky je 10 až 15 cm a do jedné jamky jich dáváme víc najednou. Sněženky mají rádi sluneční svit, ale přesto jim vyberte raději místo polostinné. Půda, do které je budete sázet by měla být kyprá, vlhká a bohatá na humus.

Sněženky nehnojte, zbytečně pak tvoří mnoho listů a méně květů. Při manipulaci s cibulkami si dávejte pozor, jsou jedovaté stejně, jako celá rostlinka. Jestli máte citlivou pokožku, nezapomeňte na ochranné rukavice. Cibule sněženek, které sázíte by měly být nepoškozené a čerstvé, uschlé by se s velkou pravděpodobností neujaly.

Množení sněženek

Během několik let se vám dost rozrostou. Je možné, že je za nějakou dobu najdete na i místě, kam jste je nesázeli. Sněženky se množí i semeny a právě ty chutnají mravencům, které je roznesou po okolí. Máte tedy možnost sněženky množit i semeny, které odebíráte z dozrálých tobolek. Velké trsy po odkvětu rozdělujete ještě v době, kdy jsou listy zelené.

Sněženky je možné pěstovat na záhonu, skalce, na trávníku, ale třeba i v květináči, který může zdobit váš zahradní stůl.

 

Tags : pěstování sněženeksněženky
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response