close

Sporáky vybíráme především podle zdroje energie, tedy buď na plynové nebo elektrické. Tam, kde nejste napojeni na přívod zemního plynu, je rozhodování asi jednodušší. Je ale obecně lepší elektrický sporák, nebo má víc kladných vlastností ten plynový?

Na trhu se setkáte běžně také se sporákem kombinovaným, který má plynové hořáky na vaření a elektrickou pečící troubu, často s přídavnými funkcemi – grilem nebo horkovzdušným programem. Pojďme si tedy říct, jaký sporák je pro vás ten nevhodnější.

Elektrické varné desky

I když se rozhodnete pro elektrický sporák, stále ještě máte na výběr z několika možností. Jsou totiž tři základní typy varných desek na elektrickou energii, z nichž můžete vybírat.

Indukční varné desky ohřívají nádobí rychle na základě fyzikálního jevu indukce. Teplo vzniká jen tam, kde se hrnec dotýká desky, takže všude okolo něj nehrozí nebezpečí spálení. Zároveň můžete počítat jen s minimálními tepelnými ztrátami, je tedy nejšetrnější, pokud jde o náklady. Nevýhodou je jen fakt, že potřebujete nádobí se speciálním dnem.

Sklokeramické desky mají pod skleněnou deskou varnou spirálu, která nádobí ohřívá. Speciální HiLight zóna se dokáže rozpálit během několik sekund, přesto už k určitým tepelným ztrátám dochází. Na běžné používání je ovšem i tak dost dobrá.

Litinové plotýnky ze slitiny jsou vsazeny do plechového podkladu. Jejich předností je vyšší odolnost, ale ta je bohužel asi jediná. Dlouho se ohřívají a teprve potom začnou ohřívat i nádobu na ní. Tak, jak pomalý mají start, pomalu i chladnou, takže je třeba počítat se zbytkovým teplem a v rámci úspory ho využívat.

Sporáky s elektrickou troubou vedou

Zatímco plynové varné desky jsou stále ještě ekonomicky zajímavé, protože rychle ohřívají a reaguj na regulaci, pokud jde o pečící troubu, je dnes už jistě lepší elektrická. Proto si řada domácností pořizuje kombinované sporáky. Výhodou elektrické trouby je přesná regulace teploty, nastavení ohřevu (spodní, horní, obojí, gril, horkovzduch) i časového spínače. Plynová trouba je sice levnější, regulace tepla je ale mnohem méně komfortní.

Tags : kombinovaný sporákpečící troubasporákvarné desky

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

1 Comment

  1. A co kachlové šporhelt nebo třeba kamna s plotnó a tróbó? To só taky přece šporhelty nebo ne?

Komentáře k článku